| CatalinSev a întrebat:

Salut! De curând am primit o ofertă pentru un post de consilier de vanzari la un showroom dacia renault. Ce imi puteti spune despre acest loc de munca si care ar fi salariul? Multumesc.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pozitia de consilier de vanzari, este asemanatoare cu a unui vanzator, doar ca suna mai pompos.
In ce priveste salariul, este atat cat acea companie iti va oferii, noi neavand idee daca iti ofera salariu minim pe economie, sau iti spune ca-ti da doar comision la cate vanzari faci.
Fiecare companie are propriile ei reguli si sistem de salarizare.
Trebuie sa mergi al interviu si sa vezi oferta jobului.

| SingleForOne a răspuns:

Obiectivul muncii: vinzi produsele (mașinile, și orice altceva legat de firmă) cât de bine poți, cât mai fascinant, cât de mult ajutător, să cunoști cât mai bine produsele, tipurile de oameni, tactici de influență/marketing, mereu să te perfecționezi, mereu să fii pozitiv, și deschis la tot felul de oameni și de idei noi. Cam astea sunt ideile principale, restul mai descoperi la interviu, și prin propria experiență de vânzări, și a altora.