| Andreei555555 a întrebat:

Salut, deci vreau să fac o scoală profesională, am două nelămuriri cu privire la acest lucru:
In primul rand inveţi cu adevarat meseria pe care ti-ai ales-o? Ca la final cand primesti diploma să te poti angaja undeva? Pentru ca ăia te angajează pe baza abilitatilor tale practice nu a diplomei.
Si in al doile rand pot să dau bacul? Din cate stiu scoala profesională durează 3 ani iar apoi poti să intri in a-XII-a direct sau cum?

2 răspunsuri:
| 70gabriela70 a răspuns:

Buna! Depinde de tine, diploma te ajuta, dar cum ai spus si tu, aia te angajeaza pe baza abilitatilor tale practice. Dupa ce termini al 3-lea an te alegi cu diploma in domeniul ales, iar apoi te poti inscrie la liceu si mai faci doar un an si poti da bacul. Te pup

| Andreei555555 explică (pentru 70gabriela70):

Trebuie să dau vreun examen ca să intru la liceu?