| Krystina0xd a întrebat:

Deci vreau sa urmez cariera de designer vestimentar, numai ca as vrea ceva informatii: Ce liceu se face, cam cat se plateste si vreau niste site-uri cu idei noi, schite cu haine si chestii din acestea. Va rog frumos, dau funda si vot!***

4 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Ca designer vestimentar un liceu de arta urmezi, desi daca stii si ceva croitorie, ai putea sa fi 2in1 sa si creezi si sa creezi cu propriile tale maini vestimentatia. Nu e musai sa ai un sustinator cu bani langa tine, poti si singura daca ai ambitie si multa minte si te poti sa te descurci dupa terminarea facultatii singura, sa iti faci relatii. Din tot ce a zis userul Catheryne, banul e la putere, nu te lua dupa asta, incearca sa nu iti epuizezi un vis si incearca sa-l urmezi cu propriile puteri. Mult succes!

| CristiPavel a răspuns:

Nu pot sa-ti dau un raspuns direct, cel mai bine e sa cauti pe google.

Despre cum sa te informezi in legatura cu orice subiect, inclusiv cu acesta, care sunt pasii de la inceput pana la a avansa in subiect, poti gasi aici:
http://castigatimp.com/......rsonala-i/

| Catheryne a răspuns:

Eu am o prietena care a facut liceul de Arte Plastice si facultatea de Design absolvite si a trebuit sa se reprofileze - pe design interior! Ca designer vestimentar iti trebuie in primul rand bani si determinare pentru ca trebuie sa ai macar o colectie executata ca sa poti sa participi la concursuri serioase (cum este cel de la Iasi de exemplu, nu aburelile de la televizor) - precizez ca e singura cale de a te lansa ca un "nume" sau poate fi un inceput de drum, in acest domeniu. Altfel... iti trebuie pe langa f. multi bani si un sot cu influenta, pentru ca doar atunci poti sa fii mare designer fara o baza reala, pentru ca daca nu te invarti in cercurile care trebuie nu ai prea multe sanse. Adevarul este ca daca te-au acceptat, atunci reusita ta este sigura... nu conteaza ce creezi sau daca ai vreun habar cu ce se mananca design-ul( pentru ca trebuie sa ai cunostinte de compozitie, culoare, studiu - istoria a costumului, imprimerie, modelaj- ca sa intelegi volumetria.sa stii croitorie si multe altele care te formeza!
Prietena mea totusi nu a avut destula determinare pentru a merge pe drumul asta!
Ca designer interior nu a trebuit decat sa investeasca intr-un calculator serios, un program 3d si unul de prelucrare imagine si atat cu multa munca si studiu a reusit!
Nu vreau sa te dezamagesc sau sa te descurajez dar cred ca din 3 generatii de studenti la design ( facultate cu specialitate nu stiu ce curs) daca s-au lansat 2 pe forte proprii e mult! Iar pentru acesti 2 drumul e lung pana a se face cu adevarat cunoscuti la noi ( mai repede sunt apreciati in afara granitelor prin participarea la diferite evenimente).
In concluzie a fi designer adevarat in RO( ma refer la a fi un nume, nu a lucra la nu stiu ce fabricuta de la marginea orasului care produce halate de baie de ex) destul de greu! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei sa urmezi cariera de designer vestimentar poti invata la un liceu de arta. La liceu nu platesti nimic, doar la facultate/universitate.
Site-uri, sincer, nu stiu. Un mod interesant de a invata sa creezi schite cu haine este sa-ti folosesti propria imaginatie. Cauta simboluri, elemente de decor prin casa si, cu ajutorul lor, creeaza haine. Daca te-ai uita la schite facute de altii, ti s-ar parea ca a lor sunt mai reusite.
Bafta! Eu cred ca e o cariera destul de draguta.