| IlieTiti1 a întrebat:

Salut, doresc sa achizitionez boxe pentru orga mea korg pa700, doresc si mixer, stative pentru boxe, un microfon de preferat mai ieftin( vreau sa invat cu vocea, si vreau sa incep cu cevam ai de inceput) si ce credeti ca ar trebuie sa imi mai iau, totul in 6000 de lei daca se poate! Va rog mult!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Ai uitat esentialul: statia de amplificare!
Pentru "uz casnic", de exersat, poti folosi o statie de putere ceva mai redusa (5-10W), dar maxim o treime din puterea scrisa pe boxa.
Ca microfon, poti folosi unul ieftin, chiar si din cele folosite la calculatoare, cu o mica modificare electronica (alimentare).
Mixer cu 2-3 intrari "Line" si 1-2 microfoane poti gasi sub 300 lei.
Amplificatorul si boxele le poti cumpara si second hand, cand ai ocazia sa le si testezi.

Cauta pe OLX si alte pagini de publicitate.

| IlieTiti1 explică (pentru Bula):

Pai mie imi trebuie pentru un botez, nu pentru uz casnic, eu stiu sa cant la orga, dar imi trebuie boxe pentru ca nu pot canta la boxele de la orga, nu vreau sa le stric

| Bula a răspuns (pentru IlieTiti1):

Aici deja se complica lucrurile.
Nu e tot una sa sonorizezi o sala de 500 mp sau o camera de 20 mp.
Daca sala e mai mare decat o camera, atunci ai nevoie de statie mai puternica si boxe pe masura, care rezista. In acest caz e cam greu sa te echipez complet, ca lumea, din 6000 lei.

| IlieTiti1 explică (pentru Bula):

Https://www.thomann.de/......ndle_2.htm

Ce zici de acestea? Nu ma pricep, doar m-am uitat pe yt si boxele par ok, dar mie imi trebuie si cablu jack doar ca din ala mai mare, cred ca stii la ce ma refer

| IlieTiti1 explică (pentru Bula):

Nu este chiar 500mp, cred ca vreo sunt vreo 30-40 mp, dar vreau sa se auda si pentru incaperi mai mari, oricum prea curand nu o sa cant eu in sala de 500mp pentru ca sunt la inceput

| Bula a răspuns (pentru IlieTiti1):

Da, e o scula pentru low-middle level.

| IlieTiti1 explică (pentru Bula):

Dar de astea ce crezi? https://imgur.com/a/V2y9tOy
Stabilizatorul este bun?

| Bula a răspuns (pentru IlieTiti1):

Poate este bun, dar sunt bani aruncati degeaba.
Sculele insa fiecare au surse proprii, stabilizate, care au plaja mare de stabilizare (de regula, la tensiune de retea intre 180-250V scot tensiune perfect stabila).

| IlieTiti1 explică (pentru Bula):

Mersi, nu am dat comanda dar, tot cred ca este bine sa am si un stabilizator de tensiune, nu se stie niciodata ce se poate intampla, o seara Buna!