| Oricine15 a întrebat:

Salut, după ce iau BAC-ul si ma duc la academia Alexandru Ioan Cuza din Bucuresti la profilul de Jandarmi trebuie sa mai dau niste teste si probe sportive?
Dacă da, care sunt acelea si cum ma pot pregăti pentru acestea (si cu cat timp trebuie sa ma pregătesc aproximativ pentru acele probe)?
Stau si ma gandesc ca daca mi se cere sa dau încă niste examene pe lângă diploma de BAC precum ar fi engleza, istorie etc si eu nu am treaba cu ele cum pot intra la jandarmerie, respectiv sa ies ofiter jandarm?
Va multumesc.

Răspuns Câştigător
| Feri5 a răspuns:

Nu te acuz că ai scris greșit! Știu, toți greșim, iar asta nu trebuie să te descurajeze!
Revenim la întrebare. Da! Ca să intri la Academie ai nevoie de probe. Există două etape:
1. Etapa eliminatorie
2. Etapa scrisă

Etapa eliminatorie constă în două probe cu caracter eliminatoriu, și anume: vizita medicală, testarea psihologică și proba sportivă. Dacă treci acestă etapă, atunci participi și la etapa a două, altfel ești declarat respins și pleci acasă.
Etapa a doua constă în probe scrise. Vei da la limba română (gramatică), istorie și o limbă străină (engleză, germană, franceză). Trecând cu brio și această etapă, vei fi înmatriculat în facultate.
Baftă!

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Esti sigur că cu „i-au", ai sa iei bacul?

| SmaraldAlbastru a răspuns (pentru darrio2007):

Cred că o să-l "i-a". Pare destul de hotărât. laughing

| morfeo a răspuns:

Slabe sanse daca nu stii sa folosesti cratima.

| SmaraldAlbastru a răspuns:

După ce "ie-i" Bac-ul, te vei potrivi la fix în structura celor de la Interne.
Nu-mi mulțumi.