| octa2021 a întrebat:

Salut,
Este adevart ca daca vreau sa devin un viitor inginer(indiferent de domeniu), trebuie sa fac ucenice timp de 1-2ani,pe un salar mic?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu faci nici o ucenicie, doar ca un inginer debutant va avea salariu mai mic decat unul cu experienta.

| Bondarel99 a răspuns:

Depinde ce intelegi din asta, ca sa fii inginer si sa te angajezi pe un post de inginer trebuie sa faci facultate de inginerie (de ex Politehnica) apoi cand iesi de pe bancile facultatii nu te gandi ca o sa te astepte angajatorii cu bratele deschise si cu oferte de salarizare de mii de euro. Trebuie sa te multumesti cu o perioada in care vei invata cu ce se mananca lucrul intr-o intreprindere/companie sau ce e aia si sa te multumesti cu un salariu mic. Apoi dupa un timp lucrurile vor evolua, salariul creste, deocamdata ai de invatat, ceea ce s-ar putea numi ucenicie pentru ca trebuie sa fie cineva care sa iti arate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai... in orice meserie in primii ani castigi mai putin pana capeti experienta