| anonim_4396 a întrebat:

Cum devin inginer? Ce invatamant trebuie sa fac? Sa stiu ce:Mate, fizica? Si inginer de ce adica in ce domeniu?

5 răspunsuri:
| emy a răspuns:

Trebuie sa faci facultate, obligatoriu. Dar nu stiu sigur care:ori Politehnica, ori Facultatea de Inginerie. Poti sa fii inginer agronom, inginer electronist etc.Mult succes!

| FearNoEvil a răspuns:

Ingineria tine de mai multe domenii. Poti fi inginer constructor, chimist, mecanic, automatist, electric etc. Se face multa matematica, fizica (depinde de profil cat de multa). In rest sunt discipline specifice domeniului. Nici nu-ti trece prin gand cate sunt.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu doar atat stiu : ca sa devii inginer cel mai bine ar fi sa dai la mate-infowinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Urmezi un Grup Scolar industrial sau agricol apoi Politehnica sau Agronomia. Trebuie sa stii disciplinele tehnice nu mate si fizica, ele sunt puse pentru a atrage si elevii de la colegiile nationale.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu