| StefanT230 a întrebat:

Vreau sa va spun ca in aceasta vara mi-am dat seama ca scoala este importanta, eu fiind un elev cu note de 6-7. Sunt clasa a 8 a, si de cand sunt mic am o pasiune pentru constructie, si imi doresc sa devin inginer in constructii. Nu stiu ce profil trebuie sa urmez, si din cate am vazut pe net, trebuie sa ma pricep la matematica si la fizica, mai este timp? happy Va rog sa imi spuneti tot ce trebuie sa stiu despre acest domeniu, multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Insideb0i a răspuns:

Deci uite ma iau ca mine ca exemplu. Eu incepand din clasa a 5-a pana in a 8-a am avut note care nu sareau de 8 rar mai primeam si 7 la mate. Inainte de examen profa de mate imi spunea ca nu iau nota mare si ca bla bla si ca nu intru la ce liceu vreau. NU AM FACUT PREGATIRE pur si simplu am facut exercitii si variante de examen multe.Mi-am luat o culegere de examene si d-alea. La examen am luat 8.10 ( normal trebuia sa iau 9.10 dar in 2016 a fost o mica problema la grila care a adus confuzie si am mai gresit eu pe la subiectul 2 ca un prost ) dar se poate! Am intrat si la liceul la care mi-am dorit. Nu am fost panicat, nu nimic la examen. De ce ti-am zis toate astea? Pentru ca sa nu te lasi influentat de cei din jur si sa realizezi ca se poate! Poti sa o faci! Trebuie sa ai note mari la capacitate si sa intri la liceul ok dupa sa dai la facultatea respectiva. Aper ca te-am ajutat macar nu faza cu examenul pentru ca anul viitor il dai presupun si vei avea nevoie de sfaturi. Al meu a fost unul dintre sfaturile pe care trebuie sa le iei in considerare! Fa variante multe si invata formulele si metodele de rezolvare a problemelor foarte important. Nu e greu! E super usor. Si nu te speria de examen ca mai tarziu ai sa razi cat de usor poate fi

3 răspunsuri:
| Basthet a răspuns:

Bună! Apreciez că te preocupă ce vei deveni și că vrei să ai rezultate mai bune. Îți recomand să citești un serial de câteva articole despre "Cum să înveți". Îți va fi de mare folos în toate treptele de învățământ. Îl găsești pe blogul Povestiri pe scurt de lecturi școlare. Succes!
PS Cât despre matematică și fizică, poți recupera cu ajutorul unui profesor bun, în orice caz nu cel pe care îl ai la școală.

| Sara1248 a răspuns:

E bine ca ai realizat din timp. In anul asta munceste cat de mult poti, fa multe variante la matematica si la fizica ca sa stapanesti materia de baza. La liceu eu zic ca e bine sa urmezi profilul matematica-informatica. Mult succes!

| SPECTOGRAFIE a răspuns:

Salut. Este foarte bine ca ai realizat ca scoala este importanta. Daca vreii sa te faci inginer iti recomand ca din clasa a 9a sa te bagi la stiinte ale naturii fiindca aici faci matematica si fizica intens care o sa te ajute pe mai departe pentru a deveni constructor (fizica si matematica trebuie sa le stapanesti bine de tot)