| laurentiu80 a întrebat:

Eu deocamdata sunt in Marea Britanie, aici am un job usor, nu foarte bine platit, dar de ajuns sa ma intretin si sa pun si ceva banuti deoparte. Anul viitor am o sansa sa ma duc in America, deoarece am castigat anul acesta la loteria vizelor. Intrebarea mea este merita America in schimbul Angliei? Nu am studii superioare sau nu stiu ce calificari. Multumesc.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pai, fara calificari si fara studii superioare, ce salariu vrei tu?
Cine iti ofera mii de lire pe nimic, sau pe o munca necalificata?
Stai acolo unde esti si munceste cinstit, ca-ti pridne bine.
Cat despre America, eu nu stiu ce sanse ai tu sa ajungi acolo, ca dupa ce ai relatat aici, nici bogat nu esti, nici studii inalte sau calificari nu ai, iar in cazul asta, cine iti da viza pentru America?
sau tu crezi ca zbori peste ocean fara sa te intrebe nimenid e sanatate?
Nu uitati oameni buni, America, canada, Australia nu sunt ca in uniunea Europeana, sa mergi la munca la negru!
Uitati de ele, daca nu avetid eja contract semnat sau nu aveti calificari cerute de acele tari.
Ca ajungi acolo ca turist si cand ai terminat banii, te ia politia de pe strada si se expluza in Romania, intrezincandu-ti pe veci sa mai intrii acolo.

| laurentiu80 explică (pentru Violleta2022):

Pai ar trebui sa-mi dea viza cea de rezidenta cu drept de munca legal, deorece indepinesc conditiile impuse de ei, cel putin diploma de bac, sunt castigator al loteriei vizelor, n-ar trebui sa fie probleme. Acum sunt foarte multi si aici in Anglia, care nu au studii superioare in Romania, dar le fac aici, si studiile sunt finantate de catre stat sau anumite fundatii, plus ca statul aici pe langa banii de facultate iti mai da si bani de buzunar, vreo 11 000 de lire pe an, nu stiu cum sta treaba in America.

| Violleta2022 a răspuns (pentru laurentiu80):

Am inteles acum, daca esti castigator al loteriei vizelor, atunci este alta mancare de peste.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu merita. America e in mare rahat si e o tara de cacao. Visul american e de mult apus, iar nivelul de trai nu este este cel european

| snzpaul a răspuns:

Eu unul consider că da, acum depinde ce te așteaptă acolo: dacă treci de la vânzător de legume la director, e clar o schimbare, însă dacă nu știi ceea ce te așteaptă începe să fie o problemă. Viitorul e imprevizibil.

| venividivici2017 a răspuns:

Cu toate ca pare tentant, si eu locuiesc in Anglia de cativa ani, ti-as recomanda Canada sau Australia poate.In Anglia cat de cat este mai liniste decat in USA, esti mai aproape de casa.Vezi bine ca si in UK sunt homeless la tot pasul,crezi ca in USA va fi diferit?! Lumea o sa te priveasca la fel, tot un roman din SE Europei, dintr-o tara de rahat vei fi in ochii lor indiferent de ce vei incerca sa schimbi la tine. Oamenii au reticente peste tot cand vine vorba de romani.Iar in USA daca nu ai un job bun, sa pui un ban deoparte, nu cred ca se merita.Personal,am ajuns la concluzia ca fericit vei fi, acolo unde te vei simti apreciat, iubit, oriunde vei putea locui cu persoana iubita, persoana care de altfel va fi atrasa de tine si nu de buzunarele tale.

| laurentiu80 explică (pentru venividivici2017):

In SUA romanii sunt mai putini ca in Anglia, si americanii nu cred ca stiu mare lucru despre tara noastra, sau cel putin romanii nu fac acolo ce fac altii aici in Anglia. Cat despre rasismul englezilor fata de romani, nu l=am intalnit inca. Eu lucrez intre englezi si nu m-au facut niciodata sa ma cred un emigrant, sau sa traga de mine, am colegi englezi care muncesc mai mult ca mine. Dar am intalnit rasism la ceilalti emigranti, la pakistanezi, indieni, si chiar si la romani. Mai rasist ca romanul cred ca nu gasesti in toata Europa asta.

| venividivici2017 a răspuns (pentru laurentiu80):

Ca rasisti ai uitat sa exemplifici si polonezii din Anglia.Acum depinde si ce iti doresti si cu siguranta o sa ai parte si de rasism in UK. Daca vrei sa inchiriezi ceva, anumite persoane pun mai multe intrebari, daca vrei sa te combini cu o fata, inca ceva.Totul are o limita, lumea iti zambeste pana la un anumit punct, vrei mai mult, o sa simti pe pielea ta ce inseamna caldura englezilor.Romanii nu sunt multi in USA, dar sincer nu vreau sa dau peste un gunman pe strazi, sa imi doresc sa vin acasa si sa nu pot datorita pretului la bilet, drumului foarte lung.Intr-adevar,clima din USA este net superioara celei din Anglia, dar si acolo ca si in UK, daca nu ai un job bun, nu faci nimic, tu stii mai bine.

| Valentinaldoilea a răspuns:

Atentie! In urma ultimelor evenimente din America (atacul de alaltaieri), Trump a solicitat oprirea loteriei vizelor si intrarea imigrantilor pe aceasta cale.