| Gogoasa24 a întrebat:

Salut eu o sa fiu electirican si vreau doar sa stiu ceva si nu, nu pot intreba la liceu, dupa ce am pus sigurantele tot, de acolo ma duc cu firele intr o doza de ex si din doza aia duc iarasi de ex firele in camera mare unde o sa mai fie o doza pentru prize? gen in prima doza duc firele si de acolo le ramific pentru dozele de la alte camere / bucatarie?

3 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Tu intai faci tabloul si sigurantele si APOI tragi firele? Nu crezi ca ar fi normal sa faci invers? Intai se trag toate firele, se duc in doze si, la urma, cand se aduna un snop de fite, le bagi in tablou si pui sigurantele.

Bula
| Bula a răspuns:

Dupa cum ai descris, la tine problema este ca, nu intelegi ROLUL DOZELOR.
Dozele sunt folosite pentru 2 scopuri:
1. in doza se fac ramificatiile spre alte doze, prize, intrerupatoare sau corpuri de iluminat
2. doza mai este folosita si ca punct intermediar de acces, cand firele sunt lungi si isi schimba directia. Deoarece este greu tragerea unui fir lung prin tubulatura curbata, acestia se intrerup la o doza intermediara, de unde se pot baga /scoate multmai usor.

O observatie: sigurantele se monteaza doar ultima data, dupa ce toate traseele de fire si aparatele sunt montate si circuitele sunt verificate.

| Panamax a răspuns:

Poti face in mai multe feluri in functie de cate sigurante montezi.
Poti sa faci o siguranta pe prize si una pe iluminat.
Se poate o siguranta pe fiecare camera.
Doua sigurante pe fiecare camera.
Siguranta pentru fiecare priza si siguranta pentru iluminat separat in fiecare camera.
Conexiunile se pot face doar in doze niciodata in spatele comutatoarelor sau mai grav pe tub.
Culorile firelor sunt standardizate de ani buni in UE.
Albastru nul de lucru galben-verde impamantarea negru gri maro faza.
rosu sau alb fir intre comutatoare etc.
Firul litat este mai maleabil si sa fie anti -incendiu.
Se poate proba cu bricheta daca nu intretine flacara este ok.