| sweetys a întrebat:

Ce pret are cablul pentru instalatia electrica pentru prize? Stiu ca cele pentru prize sunt diferite de cele pentru lumina.
Sau daca poate cineva sa imi faca un calcul cam cat m-ar ajunge inlocuitea instalatiei electrice la un apartament de 3 camere + o bucatarie, apartamentul are cam 70 mp. Traseul cablului prin casa nu stiu cat are.

Răspuns Câştigător
| xerxes1 a răspuns:

Manopera costa mai mult decat conductorii electrici.Pentru prize se folosesc 3 fire de 2.5 mm2 unul de culoare galben verde (impamantarea)unul albastru(nul de lucru) si altul negru, maro sau gri(faza).De preferabil multifilar si anti incendiu. 3role de 100m iti ajung. 3x90 =270 lei.

8 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Daca nu stii ce lungime ai, noi nici atatlaughing iar cablu nu este altul, este exact acelasi cablu doara ca e mai gros pentru prize, dar poti folosi cablu de ce grosime doresti tu, dar minim de cat cere consumatorii.
Deci cablurile sunt toate la fel, tu cumperi fctie de ce ai nevoie.Cu cat mai gros cu atat mai scump normal.
La becuri se pune mai subire ca nu este consum mare.Dar sa intrebi ce preturi sunt, inseamna ca nai bani sa treci strada laughing daca te ca...ci pe tine pentru cativa lei laughing Daca vrei sa afli, scoati cablurile ce le ai sau scoti 2 din ele si lasi doara unu, asta daca ai 3 cabluri peste tot, lasi unu sa poti trage pe astea noi, asta daca chiar vrei sa cumperi cabluri la mm laughing

| sweetys explică (pentru relian):

Daca intrebi de un pret asta nu inseamna ca nu ai bani sa treci strada. Eram doar curioasa de ce se cere si 4000 de lei penteu schimbarea instalatiei. Ma gandeam cat de scump poate sa fie un cablu, dar se pare ca manopera costa mult.

| relian a răspuns (pentru sweetys):

Faci tu singura, chiar daca esti femeie, e simplu, usor, floare la ureche laughing Am vazut romanii nu mai se pricep sa lege 2 sireturi la gehete laughing
Ai net, ai telefon, suni pe cineva care tiarata pas cu pas la telefon.Deci tu dai camera, arati cu camera, pui pe speaker si asa faci.ala zice tu faci.Nu dai 4 mii dai doara materialele.
Probabio trebuie sa schimbi si prizele si intrupatoarele. dDar nici alea nu costa asa de mult.

| sweetys explică (pentru relian):

Asta ar fi cireasa de pe tort?

| relian a răspuns (pentru sweetys):

Ori esti femeie adevarata ori ce esti?laughing Pai nu?

| sweetys explică (pentru relian):

Electrician sau sudor in port pe nave mai ai sa ma pui sa fiu? sau soferita pe camion.

| relian a răspuns (pentru sweetys):

Sofer pe camion, pfff sunt balamuc, poate nu sunt in Europa dar in state sunt femei pe tururi la greu.
Am vazut femei care surabaresc.Ba am pus-o si pe sora mea odata, tot la fel, ca nu stie ea, am zis da camera si arata, apoi i-am spus ce sa faca, a facut si aia a fost tot.Bine n-a facut ceva legat de curentul electric, dar asta e mai simplu.Tot ce trebuie sa ai pe cineva care sa iti zica ce sa faci.
Nu te gandi ca tragi la plug laughing sau cari mai stiu eu ce greutati.
Sudor e ceva mai dificil, sincer nici eu nu stiu sa sudez, nici nu-mi place laughing poate de aia nici nu am fost curios.Adica stiu sa sudez cu autogenu, asa cat de cat pentru mine dar nu stiu electric.
Deci decat sa dai 4 mii mai bine dai cateva sute si faci tu.Chiar de-ar fi sacumperi si scule,desi nu ai nevoie de cine stie ce,doara o surubelnica si un cleste, altceva nu vad sa ai nevoie.
Dar daca nu vrei sa te complici plateste pe altul, daca ar face asa toti ar disparea astia meseriasii, ar muri de foame laughing
Acum ca sunt si oameni care se pricep, asta e, dar nu prea sunt multi.Ma refer la cei care nu-s electricieni.
Ce sa zic, da bani si aia e, 4 mii wow, sa tragi cateva fire laughing nu-i deloc rau, daca eram eu pe linga tine iti faceam cu 2 mii laughing

| relian a răspuns:

Ai grija ca electricienii aia sunt de fapt pompieri,in genral aia nu prea stiu sa discute cu clientii,nu stiu sa isi faca jobu asa cum ar trebuie.
Ma refer aici la comunicarea cu clientu.Un meserioas ar trebuie sa comunice cu clientu,sa il intrebe ce doreste,eventual sai explice toate posibilitatile,pe care el le poate face,iar clientu sa aleaga dupa.
In felul asta toata lumea va fi multumita,iar meseriasu va fi recomandat si altora.
La ce fac referire aici? De exemplu ca meserioas nu vii gata tragi firele afara,pui altele si ai plecat laughing
Intrebi pe client frate,sora ce vrei sa faci? Ma refer mai ales la prize,vrei exact cum a fost sau vrei unele circuite mai mari?
De exemplu trebuie sa stii ce consumatori ai in casa,s,au intentionezi sa folosesti pe viitor. Poate vrei stiu si eu sa bagi candva un radiator electric de ceva putere mai mare.dci undeva pe un perete din camera sau din fiecare camera se poate trage un circuit separat mai puternic.
Apoi poate ca casa ta nu a avut cand a fost facuta frigidere,aragaz electric,masina de spalat,deci tot ce s e poate sa nu aibe circuite pentru acestea.
Deci daca el nu te intreaba de astea,ori daca tu nu ai astea acum,probabil le poti avea in viitor, deci ii spui, vreau priza pentru un frigider, pentru un aragaz electric, pentru masina de spalat etc.
Bine poate ca deja ai astea, dar am zis in cazul in care nu le ai.La aceste aparate trebuie si cabluri mai groase, sigurante mai mari etc.

Deci trebuie sa faci inainte pe hartie ce anume ai nevoie.Prize de X amperi,prizxe de Y amperi,cablu pentru lumina, cabluri pentru prize obisnuite etc.
Orice priza si cablu trebuie sa reziste cel putin la un aspirator, astea sunt prize si cabluri in toata casa ce trebuie sa le ai.
Apoi vin prize si cabluri mai groase pentru ce am spus mai sus.
Tu trebuie sa iti faci un plan, ori daca meserioasu e bun, iti poate da el ceva sugestii, ori daca nu-ti da cerei tu sa iti dea posibile optiuni.
Deci un meserioas are nevoie sa vina de cel putin 2 ori la tine,odata sa vada despre ce este vorba,apoi sa faca lucrarea daca tu accepti.

Pt intrerupatoare hai sa zic toate cablurile sunt la fel,intrerpatoarele la fel,dar poti avea si intrerupator ceva mai puternic la unele aparate,cum ar fi boiler electric,asta daca nul bagi in priza direct, sau aparat de aer conditionat, depinde ce se pune acolo la tine.
Cu alte cuvinte ai nevoie de un plan, tu trebuie sa stii exact ce aparate elctrocasnice ai, ori intentionezi sa cumperi si dupa stii ce sa cumperi, cat costa materialele si cat cosat sa iti faca cineva lucrarea.
Cred ca mai mult iti ia sa faci planu asta decat lucrarea in sine laughing