| anonim1 a întrebat:

Buna seara, vreau si eu un sfat.Sunt la facultatea de ingineie electrica, am facut o bucatarie de vara si am urmatoarele:de la o doza (de la casa mare) am pus prin pamant un cablu special pentru asa ceva de 2, 5 mm, cupru pana la bucatarie, lungimea cablului este de 15-20 m.La bucatarie am facut un circuit pentru prize, 2 prize(2, 5 mm Cu), iar la becuri tot doua becuri (1, 5 mm Cu). Vreau sa pun o siguranta automata de 16 A.Pot sa pun ambele circuite de priza si iluminat pe acceasi siguranta? stiu ca normal trebuie o sig pentru prize si una pentru becuri. Consumatori: un frigider si 2 becuri

4 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Sigur poţi să pui dar vei avea dezavantajul că la fiecare scurt vei rămâne fără curent şi pe lumină şi pe prize. Ziua nu prea contează dar seara... Siguranţa de 16 A este suficientă pentru frigider şi becuri.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Sectiunea conductorului si materialul(cu), raportat la consumatori, ar fi suficienta.Dar recomandarea este sa pui sigurante pe fiecare circuit.Atunci,la un eventual scurt-circuit ai sansa sa ai o sursa de lumina, ori la bec, ori la o veioza cuplata la priza.Si poate vei mai adauga ceva consumatori.

| 0rlando a răspuns:

Desigur că poți, dar este recomandat să ai siguranțe separate, în caz că sare cea de la prize, să ai măcar lumină până rezolvi problema.

| Mirela77 a răspuns:

Recomandabil doua circuite pentru prize.Frigiderul separat de prizele obisnuite si de becuri.Cel putin daca ti se arde prajitorul de paine sau altceva(care este foarte frecvent) si iti arde priza, cel putin sa ai apa si mancare pana se repara.:-D:-D:-D:-D