| Maripapaia a întrebat:

Eu sunt in clasa a 10-a la filologie. După ce termin liceul, pot deveni ceva si fara sa merg la facultate?

28 răspunsuri:
| anss23 a răspuns:

Daca nu iti doresti sa faci facultate iti recomand sa iti iei Bacalaureatul si sa te angajezi undeva..stiu ca toata lumea spune ca nu este bine si ca nu poti face nimic fara o facultate dar nu este chiar asa! Iti spun din proprie experienta, am fost si eu in situatie si am avut multi colegi la facultate care pur si simplu s-au dus de gura parintilor si a cunostintelor etc si au ajuns sa se lase din primul sau al doilea an, nici nu lucrau si au pierdut si acei ani degeaba, doar pentru ca nu au avut curajul sa se angajeze imediat dupa liceu. Daca simti ca nu ai gasit inca un domeniu care sa te pasioneze destul incat sa faci o facultate, poti lucra cateva luni sau un an si sa iti depui dosarul pentru facultate mai incolo.

| Mayar a răspuns:

Nu. Cu filologia nu ai niciun viitor. Nu inteleg de ce ti-ai ales asemenea profil... nu te-ai gandit absolut deloc deloc la viitorul tau? Macar daca alegeai profil economic, pentru a nu invata prea mult, desi la liceu nu ii greu.

| Justme1997 a răspuns (pentru Mayar):

Si eu am ales filo ca sa pot sa iau bacul. Daca stii ca nu poti sa înțelegi mate deloc dar vrei bac, e o idee buna

| Mayar a răspuns (pentru Justme1997):

Atuncia nu ai incotro, mergi la meditatii la un profesor pana te lumineaza. Asa vorbesti de parca ai fi nu stiu ce om prost! Daca erai asa, nici nu intrai la liceu si nici nu iti puneai intrebarea pe care ti-ai pus-o!
Asa ca pe tine te duce capul, doar ca probabil ti se pare groaznica matematica pentru ca ai avut profesori tampiti ce nu au stiut sa predea. Dar poti merge la ore particulare pana te pune pe picioare profesorul respectiv, dupa care poti si singura sa iti dai seama ce sa faci, citind doar din manual.
Zic asta pentru ca varul meu primar de care sunt foarte apropiata a mers la profil economic si nu ii placea deloc matematica. A facut manevra cu ore private din cand in cand, ca nu ii placea in general sa invete, si a trecut bacul cu 9 si ceva la mate! Iti dai seama!
Desi acum nu are nu stiu ce job, pentru ca nu a ramas cu prea mult din liceu, pe cand altii au un job bun si bine platit, pentru ca si-au dat seama ca valorezi cat stii si ce stii.

| Justme1997 a răspuns (pentru Mayar):

Daca te uiti mai bine, nu eu am pus întrebarea originala. Am raspuns doar cu un motiv pentru a alege filo. Eu nu regret liceul ales

| Mayar a răspuns (pentru Justme1997):

Ooo, da, asa e! laughing

| Yurisa a răspuns (pentru Mayar):

Ce treaba are filologia cu viitorul? laughing

| Mayar a răspuns (pentru Yurisa):

Cam niciuna

| Cosmin86 a răspuns (pentru Justme1997):

Cum adica "sa pot sa iau bacul"? ce e asa greu sa iei un amarat de 6 la un amarat de examen?

| Justme1997 a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu ma refer la tine personal, ci in general. Eu nu as fi luat bacul daca dadeam din mate de exemplu, nu intelegeam nimic oricât încercam.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Justme1997):

Asa cu cat ai luat? Ai luat macar peste 9?

| Justme1997 a răspuns (pentru Cosmin86):

In jur de 7 la toate si am făcut si facultate laughing

| Yurisa a răspuns (pentru Mayar):

Zici tu

| Yurisa a răspuns (pentru Mayar):

Vezi ca te-au mintit profesorii laughing

| Mayar a răspuns (pentru Yurisa):

Ce legatura are ce am ziseu cu ce zic profesorii?

| Yurisa a răspuns (pentru Mayar):

Pentru ca majoritatea care sunt la uman sunt mintiti ca nu pot face nimic cu profilul, dar te poti duce la orice facultate vrei fara sa fii limitat si daca ai putina vointa

| Mayar a răspuns (pentru Yurisa):

Acei 4 ani de filo sunt pierduti, in timp ce altii de la late profile invata lucruri utile. Cu ceea ce stie un elev de la filo nu are unde sa mearga, ci trebuie sa ia meditatii mult si bine pana sa poata 'incerca' sa intre la o facultate intr-un domeniu unde chiar iti gasesti un job.

| Yurisa a răspuns (pentru Mayar):

E exagerat "multe si bune" laughing

| Yurisa a răspuns (pentru Mayar):

I mean, in orice domeniu e nevoie de specialisti indiferent de facultatr

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mayar):

și cu ce te ocupi?big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru Yurisa):

Doar ingineri există în țara asta, restul mor de foame...

| Yurisa a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu unde ai auzit tu asta laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Yurisa):

Am sintetizat ironic spusele lipsite de logică are tipei de mai sus

| Yurisa a răspuns (pentru anonim_4396):

Haha nice

| Mayar a răspuns (pentru anonim_4396):

Lucrez in domeniul IT
dar tu?

| ibaal a răspuns:

Din pacate,nu...
Dar,nu iti pierde speranta!
Stai linistita,ca si daca mergi la facultate si nu iti alegi ceva cum trebuie,e aceeasi mancare de peste!
Daca nu vrei sau nu iti permiti sa mergi la facultate,poti face anumite cursuri de calificare si ai macar o idee de vreo meserie. happy
Nu dispera!
Toate la timpul lor!
Daca ai anumite pasiuni,talente, fructifica-le!
Nu stii niciodata...
Dar, orice ai face, fa-o cu drag, altfel va fi un calvar sa mergi zi de zi la o slujba mizera...
Succes!

| veryhonest a răspuns:

"Ceva" devii mai degraba cu o facultate.

| Daryus3k2 a răspuns:

Sunt a 9 a si la fel am vrut si eu sa merg la filologie, dar dupa m-am gandit mai bine si am zis ca nu e o idee prea buna. Chiar daca este un profil usor si m-am gandit ca imi va fi usor pe parcursul liceului, m-am regandit si la ce o sa fac dupa ce termin liceul si am vazut ca nu prea am multe solutii, si mai ales fara facultate la filologie nu prea ai ce face, tot ce poti deveni doar cu bacul filo terminat este a lucra intr-un magazin de haine, fast-food-uri si etc, nimic interesant si bine platit. Sunt in prezent la profilul electronica-automatizari, la acest profil am de unde alege, imi pot gasi un job in domeniul meu chiar si fara facultate, iar cu facultate iti oferta un avantaj mult mai bun.
Desi la filologie nu prea ai ce face fara facultate, ai totusi niste variante interesante daca incerci si facultatea. Poti incerca academia de politia, salariu decent + ca iesi in pensie la 45 de ani. Facultatea de litere pentru a deveni profesoara daca te pasioneaza si intereseaza, dar iti vei gasi greu un post frumos (la oras, la un liceu/scoala buna), si acolo doar cu pile. Cu filologia mai poti incerca sa te faci avocata, dar trebuie sa inveti foarte bine si sa te implici foarte mult, si asta trebuie sa iti doresti cu adevarat.
Iti propun sa iti urmezi visul si sa faci ce iti place, totul va fi bine, exista pentru fiecare o varianta daca iti doresti asta!
Succes la liceu si grija ce faci.