| BubbleA a întrebat:

Anul viitor termin liceul (profilul Filologie).Ce facultate pot alege şi ce pot deveni mai departe?

10 răspunsuri:
| EvangelineLovin a răspuns:

Poti sa alegi ce faculltate vrei tu, dar daca te duci la o facultate pe profil diferit(gen matematica sau informatica) o sa ai mai mult de invatat si de recuperat.

| BubbleA explică:

Când am intrat la liceu eram sigură că voi merge pe Jurnalism însă pe parcurs mi-am schimbat părerea."Planul de acasă nu se potriveşte cu cel din târg".

| popeasca a răspuns:

De obicei de la profil filologic continui cu Facultatea de Litere. Poti deveni traducator. Exista sectii speciale de traducatori unele facultati de Litere sau poti termina orice alta sectie de limbi straine si iti poti da examenul de traducator.

| popeasca a răspuns:

Sau poti merge pe parte de Drept/Administratie publica.

| Elvina a răspuns:

Te poti duce la Drept, Stiinte Politice, Jurnalis, eologie, Filologie, chiar si Medicina daca vrei. Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Problema este ce vrei tu să faci, nu să-i întrebi pe alţii. Bănuiesc eu că ai ales un liceu pentru că te-ai simţit atras de el şi de programă, nu aşa, doar ca să termini unul. Cât despre ce spune o individă mai sus, că de la Filologie poţi ajunge la Medicină, e o tâmpenie. Pentru medicină este numai bun realul, cu Chimie şi Fizică mai multă. Aşa că nu mai asculta de toţi, vezi ce vrei tu să faci şi, mai ales, cât de bine eşti pregătit pentru a face ceva.

| BubbleA explică (pentru anonim_4396):

Chiar dacă sunt la profil filologic m-am gândit să dau la UBB la Cluj la Departamentul de geografie umană şi turism.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BubbleA):

Iată răspunsul happy Oricum, e ceva mai bine cu profilul tău decât la Medicină, aşa cum cred unii laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum poti face cam orice facultate daca ai liceul si bacul luat!
Dar poti alege (asa orientativ):drept, jurnalism, traducator, ghid turistic, multe altele! bafta la bac!

| jrockfreak a răspuns:

Traducator, avocat, cercetator, arheolog, ghid turistic, profesor, jurnalist, critic literar, filolog, scriitor...etc...