Întrebare recomandată | florinadrian1994 a întrebat:

Salut, eu sunt priceput la web developing (html, css, javascript, php) si cu ceva exercitiu as deveni foarte bun.Am 19 ani si dupa BAC trebuie sa-mi aleg o facultate in Iasi.Eu as vrea sa ma duc la facultatea de Informatica dar nu stiu matematica mai deloc, in schimb le am cu pc'ul (windows + linux + programare).Nu am mai facut matematica serios din clasa a 8-a cand aveam media 5.Acum invat la un liceu ce imi impune doar 1 ora de mate pe saptamana si aia la vrajeala o facem.Dar am logica in cap, logica care ma ajuta in programare.Voi face ceva pregatire vacanta asta de vara la mate pentru a ma pregati pentru examenul de intrare.Stie careva daca e greu acest examen? cum e pe parcusul facultatii de informatica? se cere multa matematica? voi face fata? pot compensa matematica cu altceva?

Răspuns Câştigător
| problematika a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa faci ce iti place. E cea mai sigura metoda de a reusi in viata si tu cum esti la inceput de drum, merita sa iti acorzi acest credit...
Te rog frumos ma ajuti si pe mine in problema mea? am postat-o la tehnologie...
Multumesc anticipat

2 răspunsuri:
| florinadrian1994 explică:

Am inteles ca la facultatea de Informatica ( nu mate-info) nu se face mate in disperare si se pot compensa orele de mate cu alea de practica si daca te implici in diverse activitati...

| Nu-l_Mai_Stiu_Eu_1998 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa dai la Iasi din mai multe motive.Am un var informatician este anul 1 a intrat fara sa dea BAC-ul cu barsa de stat deoarece era olimpic pe tara la fizica si este al 22-lea la olimpiada de informatica pe tara si acum este angajat la Bitdefender si programaeaza antivirusi! big grin Castiga 20 de milioane pe luna si lucreaza 8 ore pe saptamana! Din cate am inteles nu se pune accentul pe matematica asa de mult dar trebuie totusi sa stii! big grin Funda