| AandreiN a întrebat:

Intru in clasa a 8-a si nu reusesc sa ma decid ce profil sa aleg dintre mate-info si stiinte.Mie imi place foarte mult informatica si stiu limbaje de programare ca html javascript python dar nu sunt un as la mate.Multa lume imi spune ca stiu mate dar nu sunt atent la calcule si am note de 8 la scoala. Daca as alege materiile de la scoala care imi plac cel mai mult ar fi biologia chimia si fizica.As vrea sa merg la mate-info dar imi este frica de mate si la stiinte cred ca m.as descura mai bine la mate dar pe mine tot informatica ma atrage.Ce ar trebui sa aleg? Cat de grea este matematica m1 fata de m2?

5 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Alege ce-ti place, nu la ce te pricepi.

| KamaSutra a răspuns:

La mate-info

| RaduTN a răspuns:

Îți recomand mate info!

| Cσcσ a răspuns:

Eu zic sa mergi la mate-info. Matematica M1 este mult mai grea decat M2 (mult mai greu nu inseamna imposibil), dar daca esti atent de la inceput, o sa intelegi. Toate lectiile se leaga intre ele. Daca o sa ai si un profesor bun, cu siguranta o sa te descurci.
Ore de mate vei avea in fiecare zi. Eu, anul acesta, am avut de luni pana miercuri cate o ora, iar joi aveam doua ore, pentru ca vineri nu aveam mate big grin.
Cat despre orele de info, pai vei face si TIC si Info in clasele IX-X, iar dupa nu vei mai face decat Info, dar in fiecare zi. Si aici trebuie sa inveti.
Succes!

| Alexandru_Grigoraş_1980 a răspuns:

Ti-as recomanda sa te bagi pe mate-info, deoarece pentru tine e buna media 8 la mate. La acest profil, trebuie sa alegi la ce vei da teza intre bio, chimie si fizica. La mate-info faci si geometrie, ceea ce e oleaca mai complicat (la celelalte profile nu faci geometrie).
DUTE PE MATE-INFO!
Si iti mai dau un sfat: du-te si fa liceul militar, deoarece liceul militar e mai bun decat unul normal. De ex: in liceu, profu nu-ti preda calumea, si ca sa inveti calumea, trebuie' sa faci pregatiri si is scumpe, pe cat la unul militar faci pregatiri mok! La un liceu militar, TOTUL E GRATIS! Iti da haine, uniforma, hrana etc. Trebuie sa te documentezi in legatura cu admiterea. La un liceu militar, inveti sa ai conduita, disciplina, sa fii punctual etc. Faci mult sport si chestii trestii. Dar daca te lasi, mama & tatal tau trebuie sa plateasca tot (masa, hrana, cazare etc.) si e scump! Dar merita! Daca mai faci si academie de forte terestre/aviatie/marina, ai serviciu ASIGURAT si salariu foarte bun!
Sper ca te-am ajutat cu ceva!
FUNDA?!