| Yusuke16 a întrebat:

Salutare. O intrebare. Am terminat liceul cu media claselor 9-12 + examenul de bacalaureat = 8.21. Media de bacalaureat a fost 8.06 ( 7.00 romana; 7.90 biologie; 9.30 matematica ). Am terminat liceu de M2 cu profil: Tehnician desenator pentru construcții și instalații. Competente digitale: Experimentat; Limba engleza:B1-A2-A2-B2-B2. Cine imi poate sugera si mie facultati din Romania specializate pe : proiectare ( mai exact arhitectura AutoCad ) sau mate-info cu specializare calculatoare-programare. Tin sa mentionez ca sunt din Pitesti, dar va rog lasati'mi sugestii si din alte judete. Inca o intrebare: care este diferenta intre:
Facultatea de Electronica, Comunicatii si Calculatoare si Facultatea de Matematica-Informatica... In cadrul facultatii de electronica, comunicatiilor si calculatoare este necesara fizica? Si deci care este mai buna pe calculatoare/programare? Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| ryveenqq a răspuns:

Hey buna! Da ai pus extrem de multe intrebari incurcate...eu iti voi oferii doar 2 raspunsuri, la 2 intrebari ca care stiu sa iti raspund. Legat de informatica si programare, daca esti incepator sau sti cat de cat ceva, iti recomand Titu Maioreacu -informatica, din Bucuresti aceasta faculta te ia de la 0 si este acreditata, adica diploma este recunoscuta(faculta este privata). Si Ase-ul la sectiunea Cibernetica SAU Informatica economica ai putea incerca, este de stat insa nu se ia totul de la 0 si faci si economie. Daca esti bun ai sti mate, bagate la mate-info SAU informatica la Universitatea Bucuresti. La fel, daca iti place fizica si esti bun la mate, Politehnica din Bucuresti. Ca si programator sau cu diploma in IT...ai o deosebit de mare desfasurare in alegerea carierei...de la web developer, programator php, java, etc pana la creator de jocuri si aplicatii de telefon. Daca esti pasionat si esti dispus sa inveti, te-as sfatuiti sa cauti ceva in IT, pe langa ca esti foarte banos si iti poti alege o gramada, te poti angaja easy si in alte tari. Fundiţă? Btw, in Germania si SUA sunt sume anuale de pana la 100, 000+ de dolari.

| Yusuke16 explică (pentru ryveenqq):

La Universitatea din Bucuresti am gasit doar licenta, master, si doctorat. Am o idee despre web design. Stiu sa lucrez cu html-ul, css-ul si java script-ul. Nu la perfectie dar cat sa fac un site dupa criteriile propriilor gusturi, da.

1 răspuns: