| Socherboom10 a întrebat:

Trec anul acesta clasa a VII-a si ma gandesc la ce profil sa dau, respectiv pe ce domeniu.
Cele 2 variante ale mele sunt Stiintele Sociale si Mate-Info.

Am ales stiinte sociale datorita faptului ca imi place istoria in jur de 80% si imi place de asemenea destul de mult si geografia. Cu romana sunt ok, cu limbile straine la fel, iar chimia si bio sunt irelevante pentru mine.

Am mai pus si alegerea de Mate-Info pentru faptul ca imi place programarea/ sau sa lucrez pe calculator diferite chestii. Sa lucrez in limbaje de programare, nu stiu, dar m-am uitat la altii cum o fac si chiar ma fascineaza, probabil m-a influentat si faptul ca stau si la PC de la 3 ani si deja sunt acomodat cu el. Si stiu ca matematica te face sa gandesti logic si ajuta la informatica plus ca se mai aseamana pe ici si colo cu mate.

Dilema ar fi matematica, caci mi-e frica de capacitatea de anul acesta, mai exact examenul de matematica. La geometrie nu-s asa bun si nu stiu daca o sa ma descurc. Am si un profesor cam batran de mate, care este rau si neintelegator uneori, dar preda bine. E genul de profesor la care raspunzi cu da numai ca sa nu te certe. Iar cred ca din cauza profesorului imi displace putin mate si sunt foarte speriat de examenul de final.

Imi puteti da niste sfaturi ce sa fac sau ce profil sa aleg? Multumesc!

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alege Științe Sociale, e un profil ușor și faci materiile care îți plac, plus că nu mai trebuie să dai bac-ul la mate, care e destul de greu, mai ales M1.

| christine99 a răspuns:

Acum faci stiinte sociale, dupa ce termini liceul tot in domeniul stiintelor sociale probabil vei da si la urma ajungi sa lucrezi pe minimul pe economie, daca o sa ai un servici. Invata matematica, altfel o sa ti se inchida multe usi la meserii si cariere bine platite. Succes!

| Daniel323 a răspuns:

Daca abia treci a 7-a mai sunt doi ani, se schimba legea educatiei de 6 ori pana atunci.

| Cduncfujndf a răspuns:

După ce aflii notele de la examen, atunci te decizi unde vrei să te duci.

| PeggyRock a răspuns:

Trebuie să te concentrezi pe Examenul de Evaluare Națională. În funcție de notă, îți poți alege profilul. Trebuie să ai în vedere că la Matematică-Informatică se face multă matematică și că ai nevoie de cunoștințele din gimnaziu.
Oricum, mai ai un an de învățat și timp să te hotărăști. Ideea este să pui opțiunile în ordinea pe care ți-o dorești și să ai suficiente opțiuni.

| Mmmmggg a răspuns:

Mate-info

| Socherboom10 explică:

Trec clasa a VIII-a scuzati-ma, am scris intrebarea asta la 3 a.m.

| Compions a răspuns:

Mate-info. Mai bine inveti acum si tragi ca dupa la facultate sa iti gasesti un job bun. De exemplu in programare porneste salariul de la 3000 de lei. mai bine cauta joburi in domeniile vrute de tine si acolo o sa ai raspunsul.