| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU :*
Va cer ajutor in legatura cu scoala, am pus intrebarea pe categoria asta pentru ca e cea mai vizionata si sper ca voi primi mai multe raspunsuri.

Deci ...sunt a 8 a si invat bine la scoala la toate materiile. La unele pentru ca imi plac, la altele numai pentru note. Nu e o scoala foarte buna asta la care sunt.

Si la liceu nu stiu pe ce profil sa merg.
Ma descurc la romana, mate, biologie, chimie si imi plac.
Si nu imi plac istoria, geografia si tehnologia.

La fizica nu prea ma descurc la probleme si unele chestii nu le inteleg.

Engleza abia o facem, nu isi da proful interesul, franceza nu o inteleg nici eu, nici colegii si la latina facem alta ora. Mi ar placea sa invat engleza si franceza dar nu prea cred ca m as descurca la liceu pentru ca nu am cine stie ce cunostinte.

Nu pot sa cant ca nu am voce, nu ma pricep la desen, la sport cam obosesc si nu prea imi place sportul, deci la arte, muzica si sportiv/militar nu m-as descurca.

La informatica suntem praf, doamna ne preda dar la calculatoare nu prea stam.
Religia nu prea o facem.

Si e o problema cu liceul pentru ca nu stiu la ce profil sa ma duc. La limbi straine sunt praf si nu stiu daca m-as descurca daca as merge pe filologie, la bio chimie cica e slab profilul, nici eu nu inteleg de ce, la mate info cred ca ar fi problema cu informatica si zic asta pentru ca nu stiu cum e si la stiinte sociale se face istoria si nici nu imi place, nici nu o inteleg si la BAC la istorie nu o sa fac mare lucru.

Si liceul nu e singura problema. Dupa liceu nu stiu la ce facultate sa merg. Mama mi-a zis la medicina, la ASE, dar medicina cica e cam grea si fac multi ani la facultate..adica 6 ani facultatea, 6 ani nu mai stiu ce era, cred ca practica inainte de a deveni doctor si ar insemna ca pe la 30 si ceva de ani devin medic...
Ma gandeam si la stomatologie dar nu stiu ce sa zic, nu stiu cum e...
La dermatologie si la oftalmologie la fel nu stiu ce sa zic...
Acum nu zic ca vreau neaparat medic dar nu stiu ce sa aleg. Vreau la mai multe si nu stiu pe care...
La ASE mi-as mai dori, cica pot sa devin contabila dar nu stiu cum e, cat lucreaza un contabil, salariul....adica nu vreau sa termin o facultate si sa traiesc cu 1 500-2 000 RON pe luna...mama vrea sa faca ceva din mine si eu la fel si nu ar fi mama de acord sa traiesc cu banii astia dupa o facultate. Eu nu alerg dupa bani dar mama vrea sa am bani multi, si eu vreau suficienti nu sa am prea multi si sa nu am ce face cu ei.

Si va intreb ce ati face in locul meu, la ce profil imi indicati sa merg, la ce facultate si daca stiti cum e la profilele de liceu si facultatile alea pe care le-am zis eu mai sus v-as ruga sa mi ziceti.

Multumesc pentru ca ati avut rabdare sa-mi cititi " romanul" si va rog, fara bataie de joc.

FUNDITA ❤

Răspuns Câştigător
| Necunoscut112 a răspuns:

Te gândeşti mult prea departe. Foarte, foarte puţini copii de vârsta ta, care îşi fac planuri pentru a urma o anumită facultate, ajung să o şi urmeze. Şi foarte puţini tineri care ajung să urmeze o facultate, ajung să şi lucreze în domeniu. Studiile, din păcate, nu îţi asigură o carieră de succes în domeniu. Cât despre alegerea liceului în funcţie de abilităţile din şcoala generală, este incorectă, din punctul meu de vedere. Liceul este o etapă noua, în care o vei lua de la zero, în mare. Cu ceva muncă vei putea obţine rezultate bune la orice liceu, indiferent de profilul pe care îl alegi. Eu de exemplu eram foarte bună la matematică in generală, olimpică, si am dat la matematica-informatica. Mi-a placut atât de puţin încât ajunsesem foarte, foarte slabă la matematică. În facultate, la fel, m-au ajutat prea puţin cunoştinţele din liceu, deşi oarecum legătură (am făcut Finanţe, Bănci la A.S.E. ). Am colege care au muncit pe brânci in clasa a 11-a si a 12-a cu meditaţii şi olimpiade la biologie, cu gândul de a intra la medicină. Sefa de promoţie din liceul meu (care era cel mai bun din oraş) a făcut acest lucru, pentru a deveni medic. Intr'un final a intrat la taxă la Medicină şi nu a continuat, fiind o facultate foarte costisitoare. Aşa că tu munceşte, fără a-ţi face prea mari iluzii la salarii mari şi carieră înfloritoare.

3 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Indiferent de cat de "vizionata" este aceasta categorie postezi in categoria potrivita.
De ce ai crede ca doar in aceasta categorie sunt multi care sunt si interesati de notele tale si situatia ta scolara?

Referitor la problema ta: singurul profil care ti s-ar potrivi este realul, filiera mate-info sau stiinte ale naturii.

| sofisis a răspuns:

Te complici prea mult. Nici nu ai dat inca Capacitatea si deja iti pui probleme de salariul de dupa facultate? Eu zic sa te calmezi si sa le iei pe rand. Liceul il poti face pe ce profil ti se pare mai usor. Nu e cazul sa te gandesti de pe acum la atat de multe. Eu de exemplu m-am hotarat la ce liceu dau abia dupa ce mi-am vazut media. Iar la facultate m-am sucit dupa 3 ani de meditatii pentru o anumita facultate, cu 5 luni inainte de bac. Am dat la o facultate cu profil diametral opus fata de ce alesesem.

| Romanul86 a răspuns:

Mergi la profile umaniste sau științe sociale ca să nu dai bacul din matematică. Matematica de liceu nu e așa simplă cu e la generală.
Tu trebuie să iei bacul după aceea vezi tu ce mai faci.