| cristiGB98 a întrebat:

Salut,imi poate spune cineva cum se merge la seral, adica ce zile si de la ce ora, ca eu sunt acum in clasa a 11 la profesionala in anul terminal si as vrea sa mai continui cei 2 ani de liceu pe seral si sa imi caut de lucru doar ca nu stiu cum se merge la seral si vreau sa ma incadrez cu timpul de lucru ca sa pot merge si la liceu.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu s-a facut niciodata 2 ani de liceu dupa profesionala, din totdeauna au fost 13 ani de liceu, la seral, doar ca nu ai stiut tu niciodata.
Deci, acum vei face clasele 11-12-13 fiindca sunt cursuri ZILNICE dar numai cate 4 ore pe zi, practic jumatate din orele care le faceai la cursul de zi, dar pentru ca ai iesit din sistemul scolar nromal, nu te mai poti intoarce niciodata la cursul de zi, de aceea faci numai seral, 13 ani.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La Liceul curs SERAL se merge ZILNIC, numai dupa amiaza, intre orele 16-20 seara.

Liceul seral este zilnic si dureaza 13 ani, fiind cu 1 an mai lung decat cel de la zi, deoarece sunt numai 4 ore pe zi.

Dupa terminarea celor 13 ani de liceu (curs seral) se poate sustine BAC-ul in acelasi timp cu cei care termina la zi.

| cristiGB98 explică (pentru Violleta2022):

Deci eu trebuie sa merg 3 ani la liceu pe seral in loc de 2 cum se face dupa profesionala?

| Violleta2022 a răspuns (pentru cristiGB98):

Nu s-a facut niciodata 2 ani de liceu dupa profesionala, din totdeauna au fost 13 ani de liceu, la seral, doar ca nu ai stiut tu niciodata.
Deci, acum vei face clasele 11-12-13 fiindca sunt cursuri ZILNICE dar numai cate 4 ore pe zi, practic jumatate din orele care le faceai la cursul de zi, dar pentru ca ai iesit din sistemul scolar nromal, nu te mai poti intoarce niciodata la cursul de zi, de aceea faci numai seral, 13 ani.