| Vladut13 a întrebat:

Salut!
In cazul in care angajatorul vrea sa concedieze un angajat pe motiv ca nu doreste sa mai plateasca atributiile la stat, poate angajatul sa isi ceara cele 3 salarii inainte?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Salarii inainte va plati doar atunci, daca este cuprins in contract despagubire in caz de concediere.
In cazul ca doreste sa reduca personalul, n-are decat sa te puna in somaj (sau sa gaseasca un alt motiv legal).

| darrio2007 a răspuns:

Sunt contributii nu atribuitii. Si la ce trei salarii te referi? Nu ai fost platit trei luni? Eu asta inteleg.

| Simpatic a răspuns:

In primul rand angajatorul trebuie sa repecte legea, nu da afara asa cum crede el de cuviinta daca nu o face respectand legea
faptul ca multi reusesc astfel de lucruri este pentru ca au angajati ca tine naivi si cu care le merge
Daca te da afara fara motiv, nu semnezi nimic si mergi direct cu sesizare la ITM
Nu ai ce salarii sa primesti "inainte", decat daca nu ai fost platit pe lunile muncite, bani pe munca care nu a fost executata nu se da nicaieri.
Din faptul cum pui problema nu prea cunosti uzantele muncii si nici nu reiese ce vrei sa zici cu acele "3 salarii inainte"

Pe scurt, vrea sa te dea afara pe motive neintemeiate cum este asta ca nu doreste sa mai plateasca la stat, te duci frumos la ITM
Bani nu ai de primit decat pentru ce ai muncit, bani nu se primesc pentru viitor, salariile compensatorii sunt altceva, ele se acorda doar in cazuri "rare" la privat si doar daca sunt mentionate in contractul colectiv de munca, dar nu ai sa vezi angajatori prosti, la stat se poate pentru ca acolo nimanui nu-i pasa ca nu sunt bani din buzunarul lu ma-sa ci din banii contribuabililor

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu i ti va da nimic, ba da un sut in cr. Dar bani nu vei vedea de la el, care a fost cauza pentru care te a dat afara? Si ca ce lucrai la el si cîte luni ai stat?