| RamonaV a întrebat:

In ce consta examenul de admitere la limbi straine Cluj si Bucuresti, la engleza, unde pot gasi exemple si ce carti ar fi bune pentru pregatire? Amanuntit daca este posibil. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

La București îți alegi o limba A (in cazul tău cred ca vrei engleza) și o limba B. Admiterea consta in 2 probe scrise cu 2 limbi la alegere (poate fi si romana printre ele-la romana dai doar gramatica), orice limbi vrei tu, chiar și chineza. Apoi in funcție de medie ești repartizat tinand cont de opțiunile tale. Am văzut ca cei mai mulți aleg engleza deci e concurenta acolo, ultima medie fiind in jur de 8 și ceva.
Modele de subiecte găsești doar intr-o carte pe care o achiziționezi doar de la facultate. Orice cărți sunt bune pentru pregătire, trebuie sa demonstrezi ca înțelegi texte și știi sa te exprimi intr-o anumită limba.

| RamonaV explică (pentru Bondarel99):

Sa zicem ca dau la Cluj si vreau sa aleg la A norvegiana si la B engleza. Examen de admitere dau numai din engleza sau dau din mai multe?

| Bondarel99 a răspuns (pentru RamonaV):

La Cluj au norvegiană dar numai ca specializare B. Dacă vrei norvegiană trebuie sa dai examen scris la engleză, franceză, germană, rusă, italiană sau spaniolă si la admitere va conta 50% examenul și 50% nota de la bac.

| RamonaV explică (pentru Bondarel99):

Ok. Multumesc mult!