| DDUCKX a întrebat:

La liceul unde vreau sa ma mut mi s-a spus ca am nevoie de 10 la purtare si de situatia scolara; In ce consta situatia scolara? Dau funda ????

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Situatia scolara, aferenta claselor anterior absolvite, este relevata de un document scolar denumit "foaie matricola". O foaie matricola contine mediile anuale pentru toate disciplinele inscrise in planul -cadru aferent filierei/profilului/specializarii corespunzator fiecarei clase absolvite.
Foaia matricola se elibereaza, la cerere, de catre secretariatul unitatii scolare la care esti inscris/a.

p.s. Pe intelesul tau, "situatia scolara" face referire la documentul denumit foaie matricola!

| anonimg a răspuns:

Situația școlară cred că se referă la diploma de absolvire a școlii respective.
Ori dacă nu, se poate referi și la notele pe care le-ai avut la școala respectivă.
Cel mai bine este să întrebi la secretariatul liceului: "Doamnă, mi s-a cerut situația școlară dar nu știu ce înseamnă aceasta."

| Anonimul69699 a răspuns:

Media finala