| eusebiu27 a întrebat:

Salut lume a o intrebare sunt clasa a 10a la profil stiinte sociale si nu stiu la ce facultate o sa dau dar care sa mearga pe profilul meu? si ce meserii as putea avea daca urmez aceste facultati

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Nu e ca ai când profilul de la liceu te împiedica sa îți alegi o anume meserie sau facultate. Dacă tu vrei sa fii de exemplu informatician, nu are importantă ce faci la liceu atâta timp cât te Pregătești puțin acasă in sensul asta. Liceul e pentru cultura generală, nu e esențial sa îți alegi facultatea in funcție de asta, pentru ca tot văd întrebări despre ce poți face după ce termini filologia...răspunsul e: orice vrei! Nu contează, orice îți place.
Așa ca gândește-te ce meserie ți-ar plăcea sa faci și automat și ce facultate vrei și începe sa te documentezi despre admitere, ca oricum la majoritatea facultăților te ia de la 0. Dacă nu știi ce ai vrea sa faci, poți sa dai la una care are aplicații in mai multe domenii și cu care îți poți găsi locuri de munca variate, gen ASE, inginerie, asta dacă faci fata oarecum la matematica. Dacă nu, ceva pe profil uman cum ar fi limbi străine care sunt căutate și bine plătite in momentul asta in România.

2 răspunsuri:
| AnastasiaK a răspuns:

Poate sunt eu mai nebuna, dar n-ar fi logic sa te gandesti ce meserie vrei mai intai si sa-ti alegi facultatea in functie de asta, iar daca e necesar, sa schimbi profilul? Pentru ca tu le faci exact pe dos laughing

| silemihai94 a răspuns:

Intai termina liceul ia bacul si pe urma te mai gandestiwinking