| georgica955 a întrebat:

Sunt in clasa a 9-a la profilul stiinte sociale. As vrea sa stiu facultatile " speciale " pentru acest profil si ce as putea deveni. Sa nu se axeze prea mult pe matematica. Chiar si alte facultati. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| itisnotimportant a răspuns:

De la Drept poti deveni: judecator, procuror, notar, avocat, consilier juridic, executor judecatoresc, grefier la instantele judecatoresti, secretar al unui consiliu local, mediator, criminalist.
Jurnalism: jurnalist, redactor, ziarist.
Istorie: profesor de istorie, arheolog, cercetator.
Geografie: profesor de geografie, ghid turistic, meteorolog.
Academia de Politie: ofiter, criminalist, etc laughing. Stiu ca erau aici specializari si in Drept si Arhivistica.
Filosofie și Științe Social-Politice: profesor cred. aici nu prea stiu, dar nu merita sa mergi acolo.
Pedagogie: profesor, invatator, educator.
Comunicare si relatii publice: PR, functionar public, poti lucra la diferite firme.
Psihologie: psiholog, psiholog criminalist, profesor.
Litere: profesor, traducator, jurnalist, bibliotecar.

5 răspunsuri:
| itisnotimportant a răspuns:

Drept, Jurnalism, Litere, Istorie, Geografie, Academia de Politie, Psihologie, Filosofie și Științe Social-Politice, Pedagogie, Comunicare şi Relaţii Publice si cred ca mai sunt. Si de la aceste facultati ai mai multe specializari.

| georgica955 explică (pentru itisnotimportant):

Si ce pot deveni? La unele stiu, e logic.

| georgica955 explică (pentru itisnotimportant):

La Drept se pun bazele pe matematica?

| itisnotimportant a răspuns (pentru georgica955):

Nu. Stiu ca la Bucuresti se da admitere la romana, dar si la economie pe care o faci in clasa a 11a.

| itisnotimportant a răspuns (pentru itisnotimportant):

La nicio facultate de mai sus nu iti trebuie matematica.

| itisnotimportant a răspuns (pentru georgica955):

De la Drept poti deveni: judecator, procuror, notar, avocat, consilier juridic, executor judecatoresc, grefier la instantele judecatoresti, secretar al unui consiliu local, mediator, criminalist.
Jurnalism: jurnalist, redactor, ziarist.
Istorie: profesor de istorie, arheolog, cercetator.
Geografie: profesor de geografie, ghid turistic, meteorolog.
Academia de Politie: ofiter, criminalist, etc laughing. Stiu ca erau aici specializari si in Drept si Arhivistica.
Filosofie și Științe Social-Politice: profesor cred. aici nu prea stiu, dar nu merita sa mergi acolo.
Pedagogie: profesor, invatator, educator.
Comunicare si relatii publice: PR, functionar public, poti lucra la diferite firme.
Psihologie: psiholog, psiholog criminalist, profesor.
Litere: profesor, traducator, jurnalist, bibliotecar.