| Vikkern0990 a întrebat:

Salut. M-am angajat recent la livrări Tazz cu bicicleta (prea scumpa benzina). Prin urmare câștig max 20 ron pe oră, pot lucra doar part time din cauza facultății, și prin urmare nu îmi ies la fel de mulți bani ca unui curier full time. Cu toate aceste, am de platit un comision de 10% per plus 70 de lei săptămânal, din banii obținuți din venituri... Ce părere aveți, rentează sau nu?

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca renteaza, fiindca primesti bani, altfel ai sta in lipsuri ori ai cersii altora.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

De ce ai tu de platit? Tu esti la muncă acolo, ei sa te plateasca firma de livrari nu este a ta este a lor, tu esti angajat nu patron, si pe ce i ti cer ei comision de 10% si 70 lei saptaminal pe ce?

| Vikkern0990 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Bună întrebare, nici eu nu știu de ce laughing

| mihai69 a răspuns:

Asta doar tu poți să spui.
PS - ai uitat să menționezi ce iese „peste" (bacșișuri, rotunjiri la rest).

| LordCristobal a răspuns (pentru mihai69):

Nu iei cine știe ce bacșișuri.
Și dacă ai bacșiș pe card ți-l impozitează și pe ăla.

| mihai69 a răspuns (pentru LordCristobal):

Depinde ce anume livrează și cum e plătită comanda - evident că dacă e achitată cu cardul prin aplicație, majoritatea nu mai scot un leu- doi din jăb să dea ciubuc.

| LordCristobal a răspuns:

Nu,poate daca ai face cu o bicicleta electrica sau cu un scuter.

| goguPatent a răspuns:

Deci intr-o zi de lucru platesti cei 70 lei taxe.
Imi mai raman 4-5-6 zile in care faci profit avand in vedere ca nu te costa nimic sa livrezi cu bicicleta.
In weekend uri poti trage mai tare daca ai nevoie de bani

| LordCristobal a răspuns (pentru goguPatent):

Dar,dar cu bicicleta totuși apare oboseala.Acum depinde de condiția fizică a fiecăruia.
De regulă nu te trimit pe distanțe foarte mari cu bicla dar sunt și unele distanta care te termina fizic într-o zi.

| CassiCass a răspuns:

Buna! Decizia doar tu poti sa o iei singur/a la cat de obositor este si ce bani iti mai raman tie de buzunar. Plus timpul pierdut.
Parerea mea este ca se poate mai bine de atat la un alt job tot part time.;-)

| Vikkern0990 explică:

Mulțumesc mult pentru răspunsurile variate.
Am ajuns la concluzia că voi continua sa lucrez câteva săptămâni, să văd câți bani ies, și implicit sa decid dacă rentează sau nu

| Hiller1 a răspuns:

Nu. Se castiga mai bine din YouTube sau OnlyFans.