| EvaBagrin1993 a întrebat:

Salutare.
La începutul anului 2021 m-am angajat ca si curier la foodpanda, part-time, pe baza permisului de sedere, cu carte de munca deschisă.
Dupa câteva luni a inceput migrarea la Glovo(sfârșit de primavara daca nu greșesc), iar eu exact in acel moment am primit buletinul românesc si am trecut la contract de full-time(la fel cu carte de munca deshisa).
Si asa am activat pana in luna Octombrie 2022, cand a aparut pe lume si copilul nostru (m-au dat afara chiar in ziua nașterii copilului cand am solicitat o saptamana libera pentru a fi alaturi de soție, fiind dupa cezariana).
Iar acum cand am inceput colectarea actelor necesare pentru indemnizația creșterii copilului (concediu creștere copil) in adeverința de venituri anuale de la ANAF am asa:
2021- 0 lei.
2022- 5500lei.
Aveti idee cum se poate clarifica aceasta problema?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Du-te la firmele la care ai lucrat si obtine adeverinte cu perioadele lucrate si salariul avut pe 2021 si 2022 si aceste le vei prezenta pentru obtinerea indemnizatiei pentru cresterea copilului.

| 1Atotstiutorul12 a răspuns:

Este posibil ca aceasta problema sa fie cauzata de faptul ca ai lucrat part-time la Foodpanda si full-time la Glovo in aceleasi perioade, ceea ce ar fi determinat ANAF sa inregistreze doar veniturile obtinute la Glovo. Este recomandat sa contactezi compania la care ai lucrat si sa le soliciti sa furnizeze o adeverinta de venit care sa reflecte si veniturile obtinute la Foodpanda. De asemenea, ar fi util sa te intalnesti cu un specialist in dreptul muncii care sa te poata indruma in rezolvarea acestei probleme.

| EvaBagrin1993 explică (pentru 1Atotstiutorul12):

Problema este ca ei mi-au platit carte de munca doar pentru lunile August, Septembrie, Octombrie … la celelalte luni sunt pe 0
Si raportul de la angajator este exact ca acel de la ANAF.
Adica in fiecare luna mi se oprea din venit cartea de munca (plus comisionul de angajare) iar ei nu o plăteau
Este o încălcare, dar vreau sa stiu din care parte sa o iau ca sa nu fiu sancționat si eu cumva de ANAF (având in vedere ca încasăm sume mai mari decât minim pe economie)