| anonim_4396 a întrebat:

Salut.Maine o sa ma duc la un interviu, chestia este ca eu am plecat de la un hypermarket, la un supermarket (care aparținea tot de hypermarket. Doar că mi-am dat demisia și de la cel supermarket). Problema este cand am mai fost la un interviu m-a intrebat de ce m-am mutat de la unu la altul (Eu am zis ca din cauza la salariu, dar nu m-au crezut și nici nu m-au sunat de atunci).Dar nici eu nu am fost de acord deoarece și ei ofereau și mai puțin.Nu le-a venit să creadă cum de mi-am dat demisia și să rămân fără serviciu doar din cauza ca nu imi convenea salariul. Chestia este ca am intrat in încurcătură cu cele două pentru că sunt din aceeași "gama".M-a intrebat dacă m-am certat cu cineva "eu i-am spus ca nu, dar in realitate adevarul era altul pentru că șefa mea promova tot pe altii mai slabi ca mine". Ii promova și când vedea că nu se descurcă ii barfea sau ca nu lucreaza nimic îi spunea la director sa-i mute pe alt departament sau sa-i dea afara.Cand am plecat am spus-o și eu pe ea la director, dar el a spus că dacă managerul îi spune sa-l puna pe "ala" sef il pune. Directorul nu a vrut să mă lase să plec, dar eu tot am facut-o.Mi-a tot spus sa ma duc pe alt departament din hypermarket, dar eu am fost foarte insistent și am plecat.Mi-e era rusine de colegii mei ce ar fi putut ei sa spuna.Deoarece colegii au văzut cat mi-am dat interesul in cei 4 ani și nu voiam să fiu mila nimănui.Sa barfeasca pe la colturi și să spună "uite l-au pus pe acela care nu stie nimic, în loc sa ma puna pe mine".Am pus foarte mult suflet in cei 4 ani dar degeaba. Cateodata ma intreb daca șefei mele i-a fost frica ca as putea sa-i iau locul intr-o bună zi.Deoarece a mai vrut cineva sa-i ia locul și el s-a dus la director sa-l puna manager in locul ei dar directorul tot așa a spus că nu poate face nimic (el avea și facultate ea insa nu are).Ea spunea printre colegi că doar peste cadavrul ei va fi el manager.Recunosc ca mi-am dat demisia intr-un moment de furie, deoarece am fost foarte ranit si pentru că nu credeam ca e asa greu sa iti gasesti un loc de munca (trebuia sa ma duc pe alt departament și să nu ascult ce spune unu și altul, dar asta e). Acum as vrea sa va intreb ce as putea sa le spun cand ma intreaba de ce m-am mutat de la unu la altul (acesta este tot magazin la care ma voi duce la interviu).In primul rand: m-am gândit să le spun că m-au transferat ei, pentru că nu au avut oameni la cel supermarket.Iar in al doilea rand: sa le spun că după ce am plecat de la primul, că am plecat câteva luni în afara și m-am intors deoarece nu mi-au făcut contract de munca.Iar cand am revenit in tara m-am dus la acel supermarket care aparține de acel hypermarket deoarece nu am gasit altceva de lucru.Ce ma sfătuiți să fiu cat mai credibil?

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Sa le spui adevarul ca ai plecat din cauza unei tarfe caruia i-o trage directorul si de aceea ea taie si spanzura in firma happy

| anonim_4396 explică (pentru Simpatic):

Stii care e chestia? dacă le spun așa ar putea sa intre la alte interpretări și nu o sa ma mai angajez niciodată.Din cate stiu nu trebuie sa vorbesti urat de firma și de șefii pe care i-ai avut, ar putea spune că și la actualul loc de munca s-ar putea intampla tot la fel.

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai dreptate, eu am spus-o cu iz comic.
Cel mai bine sa faci ca tine inventezi o scuza pentru care ai parasit acel loc de munca si iti vezi de treaba.

| Eireann a răspuns:

Spune doar ca era mai convenabila locatia ( mai usor de ajuns acasa, etc). E mai ok asa, fara explicatii complicate in care sa te incurci. Si e foarte usor sa
te prinda. Nu spune ca te-ai certat, nimeni nu vrea sa angajeze pe cineva care poate sa creeze conflicte (chiar daca nu a fost vina ta).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da' nu esti obligat sa raspunzi la orice intrebare pe care o primesti. Atunci cand primesti o intrebare la care nu vrei sa raspunzi, spune doar atat: "din motive personale". - "Am plecat de la acel loc de munca din motive personale."