| Conseil a întrebat:

După 9 luni de relație iubita mea s-a despărțit de mine, din cauza unor certuri, recunosc ca am si eu o parte din vina, la vreo 3 zile dupa ce am stat sa ii explic sa continuam si ma trata cu indiferență. M-am angajat unde lucra ea (ieri), nu era deloc încântată de veste, eram amândoi foarte aroganți, eu dupa ce am incercat sa o împac și se vedea cat sufăr iar ea ma ignoră dar totusi ma iubeste(dupa cum spune) dar nu are atracție fizică acum (eu am fost primul) si nu mai are rost sa continuam. Azi am fost sunat de la un post de muncă bun, si am acceptat oferta, asa ca mi-am dat demisia, dar la sfârșitul programului, azi ba era arogantă ba intra in discutie cu mine si eu răspundeam cu zâmbetul pe buze sa nu para ca sufar si a spus ca a auzit ca imi dau demisia...Și cred ca avea momente când se uita la mine si credea că nu vad, eu am ras si am glumit azi, ea își vedea de treaba, dar m-a pus sa o ajut la cărat ceva. Eram doi băieți pe sala la supermarket, la plecare (ea încă e la muncă acum) eu m-am salutat cu șefa de magazin care mi-a urat succes in continuare si ceilalți colegi la fel si multe lucruri de bine, ea era cu capul in pământ și a evitat contactul atunci, asa ca am plecat. De asemenea cand a venit azi la.magazin avea bluza cumpărată de mine, eu aveam blugii pe care i-am cumparat cand eram cu ea, si mi-a atras atentia cand a văzut, deși în zilele trecute cand sufeream si plângeam ea era foarte rece si arogantă, nu răspundea la telefon, mesaje, si eu suferam. Cand am plecat de la muncă era ghiozdanul ei in vestiar, si ma gândeam sa ii pun o ciocolată acolo, ca mereu imi spunea dacă îi iau o ciocolată si ca nu ii fac surprize, credeți că se schimbă ceva daca ii luam o ciocolată si o băgăm in ghiozdan fara sa ii spun? Voi fetelor cum ati reacționa daca erați în locul ei? Sa va treziti cu o ciocolată in ghiozdan avand in vedere ce am spus mai sus...Și credeți că a fost afectată ca acum am devenit deodată arogant si binedipus? Stiu ca daca vezi ca celălat cu nu sufera te doare si ca daca te milogesti (cum am făcut la început) il îndepărtezi, ca eram lângă ea si eram in lacrimi si ea nici nu ma baga in seamă. Precizez ca a fost cea mai lungă relație a ei si am facut o grămadă de lucuri si pentru ea multe lucruri facute cu mine au fost pentru prima dată.

8 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Tu cred ca ai mai scris aici si din ce spui acum si tura trecuta mi se pare ca fata asta te-a lasat pentru ca pur si simplu esti imatur si nu poti sa fi serios.
Eu cred ca ea te-ar mai vrea, ti-ar mai da o sansa daca te-ai maturiza si ti-ai da interesul.
Faza cu ciocolata in ghiozdan nu poate sa iti schimbe parerea sau sentimentele fata de un om. Daca tu o iei in ras sau la misto, sau ai fost nepasator cand ai fost cu ea poti sa pui acum ce vrei in ghiozdan ca nu mai tine.Maturizeazate,las-o in pace si dupa ce vei fi cu capul pe umeri poate va mai fi ceva.

| Conseil explică (pentru Freya1):

Nu este tocmai asa, eu am maturizat-o foarte mult, si i am spus multe despre oameni și viață, lucuri care le am dobândit la facultate, dar mi-a fost greu în relație din cauza ca sufăr de tulburare bipolară dar dupa un timp am renuntat la tratament pentu că am crezut ca sunt Bine, dar nu mi am dat seama ca a fost o greșeală.

| Freya1 a răspuns (pentru Conseil):

Ee pai vezi...
Nu vreau sa fiu rea dar cat crezi ca poate stea cineva in conditiile astea, plus ca tu nu ai ajutat-o de loc.In loc sa iti iei pastilele sa ii fie mai usor tu ce ai facut...

| stef87 a răspuns (pentru Freya1):

Bun sfat, dar cred ca si tipa e imatura pe masura din ce povesteste! Eu as lasa-o in lumea ei, la ce atatea lacrimi si intoxicare cu energie negativa, doar dragu a ce? Sa ne simtim ca in filme?

| Conseil explică (pentru Freya1):

Nu prea ai cum sa înțelegi cum e sa suferi asa ceva, tratamentul te ajuta, dar sunt ai multe minusuri( insomnii, stări de greață, dureri de cap, ameteli, stări de nervozitate, gânduri de sinucide) nu vreau sa par dramatic, dar as vrea sa se înțeleagă de ce mi-a fost atât de greu, si inainte mereu gasea un motiv de cearta, cum ar fi ca am dat like unei fete sau ca am fost iesit nu stiu cat timp de pe Facebook si ma enervam foarte tare, intodeuna spunea sa ii fac gesturi mici, făceam rar, dar cand se aștepta mai puțin, ea are 17 ani, sora ei mai mare pe care se supara des ii mai luta ciocolată sau chestii de genu si mereu ma suna bucuroasă si imi spunea, si ii spuneam ca "nu uita ce ti a facut, te cumpără cu lucuri? Si ea a crezut ca o fa
priofitoare, dar eu ma refeream la altceva, de asta ma gândeam ca gestul cu ciocolata ar putea schimba ceva, având în vedere că ieri nici nu ne am salutat cand am plecat, ca a plecat de lângă mine, azi e ultima zi ei de muncă, încă ma gandesc daca sa ii strecor în rucsac ciocolata, deși imi e mai greu ca acum nu mai lucrez acolo, m doare inima...

| Freya1 a răspuns (pentru Conseil):

Are 17 ani pffff... Vorbesti de munca si de lucruri serioase ma gandeam ca aveti macar 20 si ceva de ani...
Eh asa lasa ca trec toate si aveti vreme sa gasiti alte persoane.Acuma pleci de acolo nu o mai vezi asa des iti va trece.
Tu daca vrei sa ai o viata ok ia tratamentul daca ti la dat un medic.Stiu cum e sa ai probleme de genul ca si eu am anxietate am avut si posibil sa am inca depresie si tot starile alea mi le da.Rau de la stomac,greata,voma,dureri musculare, stare naspa, melancolie, ganduri negre inteleg cum e dar si eu vorbesc cu prietenul meu despre asta, ii spun cand am o problema ma sustine iar daca trebuie sa iau un tratament pentru a nu ii distruge lui creieri il iau.

| Conseil explică (pentru Freya1):

Azi mi-a dat mesaj cu "ce mai faci, cum mai esti?" Si i-am răspuns "Să zicem bine, tu?" Dar discuția e foarte monotonă ultimul lucru spus fiind " am fost" la întrebarea "ai fost la bâlci?" Pusă de mine, ea cand ne am despărțit a spus ca sa rămânem prieteni, dar nu pot sa fac mișcarea asta, as vrea sa ne împăcam, mereu imi spunea ca vrea atentie si sa o bag in seama, dar parca acum am senztia ca ea trage spre amiciție pentru că înainte ii reproșam ca inca vorbește cu fostul ei, nu stiu ce sa mai fac...

| Subsemnatul123 a răspuns:

V-ati despartit, te trata cu aroganta, sanatate. Nu avea rost sa te complici cu ea in continuare, credeai ca va impacati astfel?