| anonim_4396 a întrebat:

Stiu de acest site de mai mult timp si nu am avut curajul niciodata sa pun o intrebare. Am nevoie de niste sfaturi.

Eu am fost in cea mai cunoscuta scoala din orasul meu, cea mai fitoasa scoala dar si pretentiile erau mari. De cand eram mica eram foarte timida si eram intotdeauna rece cand era vorba de prieteni. Pana la urma mi-am facut 2 prietene foarte bune care erau si ele destul de cuminti. Daca le ceream ceva vreodata la parinti, ei nu ezitau deloc si imi ofereau tot ce am aveam eu nevoie: incepand de la hainele de firma pana la cel mai nou telefon mobil, in fine, imi dadeau si imi dau tot ce imi doresc. In viata mea nu le-am aratat cat de mult le multumesc pentru ce fac pentru mine deoarece nu suntem o familie care sa isi arate dragostea pe care o purtam unul altuia. Sunt singura la parinti si am fost rasfatata pana peste cap.
Problema mea este urmatoarea: Am devenit si mai timida cand, in generala unii colegi imi mai puneau porecle sau imi gaseau un defect la aspectul fetei pe care eu nici nu l-am observat. De atunci nu mai pot sa vorbesc liber pentru ca intr-un fel mi-e jena de mine. Cu parintii nu am vorbit niciodata despre asta si nici nu as putea pentru ca daca in urmatoarea zi ne certam imi repeta faptul ca nimeni nu ma suporta si nu as suporta asa ceva.
Cand trebuia sa imi aleg liceul ma gandeam sa scap de tot colegii sa imi fac altii noi si m-am mutat la alta scoala. Aici, toata lumea ii barfesc pe cei de la liceul "de fite" spunand ca ei iau note pe bani. De fapt nu e deloc asa. Niciodata nu a platit niciunul din parintii colegilor pe un profesor sa le dea note mai mari. Unii profesori nici nu ar acepta asa ceva pentru ca daca s-ar afla chestia asta la director ar fi dati afara, iar astfel ei si-ar pierde renumele pe care de fapt fiecare profesor si-o face cu scoala. Unii colegi mi-au spus in fata acest lucru (ca se plateste pentru note) si eu le explicam ca nu e adevarat dar stiti cum e, fiecare crede ce vrea.
Toti adevaratii prietenii pe care ii am au un aspect fizic de admirat, o fata frumoasa. Daca cineva care e mai plinut sau are vreun defect la fata ar vrea sa se imprieteneasca cu mine l-as respinge imediat pentru ca mi-ar aminti de mine.
As vrea sa imi dati sfaturi in legatura cu urmatorul lucru: Ce as putea sa fac ca sa nu mai fiu asa de tacuta cand ies cu noii mei colegi la un suc? Datorita felului in care ma imbrac, toti suntem impartiti in grupulete (eu apartin unui grup mai popular ca sa zic asa) dar daca eu continui sa tac s-ar putea sa ajung iar de unde am plecat, in grupul celor cuminti care stau la locul lor si care sunt calcati in picioare de ceilalti copii. Pur si simplu nu gasesc un subiect de care sa ma agat. Nu am probleme daca sunt impreuna cu 2 fete dar cand deja sunt in grup nu imi gasesc cuvintele pentru ca imi este frica sa nu spun vreo prostie sau sa fiu ignorata.

Am povestit atat ca sa va faceti o idee despre viata mea si ca sa ajute sa imi dati un raspuns mai sigur. Unii copii cred ca banii rezolva totul - ca daca au bani sunt deja in top dar nu e deloc asa. Am fost invatata sa fiu modesta si niciodata nu incep sa povestesc despre ce anume detin in casa si cate haine imi iau in fiecare zi pentru ca nu vreau ca altii sa se simta prost sau sa fiu considerata fita. Poate ca sunt, dar macar incerc sa nu o arat.

Va multumesc mult.

Răspuns Câştigător
| MoreFun a răspuns:

Pai in primul rând ai putea încerca sa găsești un subiect de discuție, ceva ce-ți place si ție, dar si celorlalți. Sau încearcă sa găsești momentul potrivit sa intri in discuție. Si încearcă sa fii mai deschisa. Si dacă o sa zici ceva sigur n-o sa te ignore nimeni, ba chiar din contra.
Iar dacă sunt unii mai "deștepți" care iți fac o mențiune la cum arăți nu le arata ca-ți pasa. Încearcă sa fii mai încrezătoare in tine si sa nu-ți pese asa de mult de ce zic alții. Oricum, gândește-te ca mulți copii n-au nici jumătate din ce ai tu. happy
Bafta! big grin

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Poti incerca sa iti faci amici care sunt la nivelul tau social, asa nimeni nu iti poarta pica la capitolul haine si financiar.

| MonsteR_4456 a răspuns:

Esti timida? Si prietena mea e la fel, tacuta iti zic si tie si ei ca trebuie sa aveti cat de cat un tupeu, nu-ti fie teama sa vorbesti, eu sunt o fire care se baga cu toti in seama si vorbim aproape toata ziua anumite dezbateri si subiecte(banele sau nebanele). Incearca sa fi cu tupeu(in sensul bun) un exmeplu, ai zis ca ti-e frica sa nu zici o prostie, pai daca esti atenta la ce vorbeste grupul tau atunci nu o sa zici niciun fel de prostie. Iar faza cu parintii acelor fete...le-or placea copii sau te plec pe tine din pct de vedere de personalitate. Si termina cu aberatiile alea. cu "sa nu cred ca sunt fita" ca sunt nu stiu cum, fi pesiminsta fi tu insusi. E bine sa fi deschisa, eu unul ce gandesc aia spun(chiar daca e ceva urat sau frumos). Sper ca te-am facut sa te gandesc la ceva daca nu, asta e laughing

| SKillerQSama a răspuns:

Adevarat ca banii nu aduc fericirea doar intretin anumite lucruri eu sunt o fire mai vorbareata ai putea sa faci niste glumde la timpul potrivit dar nu despre ei pentru ca a sa spuna ceva de genu "vai tu bogata si fitoasa te dai mare ca ai bani si ca faci misto de noi" daca nu au simtul umorului ai putea incerca sa aduci aminte de vreun subiect amuzant sau important de care poti socializa pe el ai putea sa ii ajuti cu anumite probleme dar nu cu bani pentru ca atunci toti vor vrea sa fie prietenii tai si te vei trezi la tine acasa cu vreo 10 care iti vor cere bani pentru pantofi telefoane etc trebuie sa le castigi increderea apoi sa fii mai libera pentru ca daca ei vor observa ca tu incerci sa fii sociabila daca nu iti place asa vor crede... si sa nu-i ii bagi in seama pe cei care gasesc defecte la tine sa nu le dai apa la moara sa nu ii bagi in seama ca la un moment dat daca nu le spui nimic o sa se plictiseasca si o sa abandoneze pentru ca cel destept cedeaza primul sper ca te-am ajutat... sa fii foarte sociabila si sa fii cea mai tare happy