| DDUCKX a întrebat:

Merita sa pleci in afara la munca?

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde! Daca ai o pregatire profesionala si ai deja contract de munca cu o firma straina, sau daca te duci in necunoscut, cu traista-n bat, asteptand sa culegi mere cu sacul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dupa cum zice si Cristi e complicat.
Daca te duci cu o oarece calificare, cu gandul sa te stabilesti acolo, cu un plan dinainte si cel mai important nu singur lucrurile ar putea sa fie ok.

Daca te duci la noroc si fara niciun plan si calificare s ar putea sa ai surprize... sa te coste chiria de nu ai sa stii pe unde sa mai dormi pana iti gasesti de munca, sa dai peste straini reticienti la romani, sa dai peste orase europene sufocate de emigranti samd

| sierra1 a răspuns:

Varianta scurtă: DA!

Iei bani măcar dublu decât orice nenorocit de salariu din Romania.

| suntserios a răspuns (pentru sierra1):

Si platesti chirie, utilitati, transport macar triplu ca in Romania

| sierra1 a răspuns (pentru suntserios):

De aia sunt vreo trei milioane de români la muncă in afara?

| suntserios a răspuns (pentru sierra1):

Din aia 3 milioane nu toti traiesc din minimul pe economie in tarile respective
Din aia 3 milioane 10% stau in niste conditii de nu stiu cum sa mai scape de acolo

| sierra1 a răspuns (pentru suntserios):

Nu-i ține nimeni acolo cu forța. Toți acei 3 mil. au constatat că le e mai bine dincolo! Asta îi recomandam lu' Vali: dacă vrea să facă un ban, să meargă. Nu își pune astfel problema de bine ce-i merege aici.

De acord Vali_Vale_1989?

| cristimihailov a răspuns:

Raspunsul e complicat si tine doar de tine din pacate.

Pe scurt, daca te gandesti sa si ramai, atunci merita.

Daca mergi la job de carca, chiar si asa merita, dar mai putin decat la cel intelectual.

Daca nu te gandesti sa ramai, atunci stai in tara. Odata pocnit de viata de acolo o sa fii un om cu fundul in doua barci. In Romania e familia, afara e viitorul.

Personal eu asa vad lucrurile. Si am ales afara.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Da, merita. Dacă vrei sa-ti faci ceva si esti pregatit psihic sa-ti sacrifici macar 10 ani sau poate sa rămâi definitiv, merita. Depinde unde te angajezi, sunt firme la care orele suplimentare se plătesc cu 175%, am avut luni cu 3200+/ luna (pe hârtie, în mana după ce isi trage neamțu impozitul, asigurarea de sanatate), mai plătești chiria si mâncarea rămâi cu vreo ~2400. La început va fi mai dificil, probabil vei pleca de la 1200 in mana, din astia sa dai chiria (care, depinde de oras, depășește mia de Euro, dar asta e, iei un apartament cu 2 camere si stati 3-4 persoane, iesiti ok). Un 500, tot ii pui de-o parte daca sunteti uniți și la mâncare. Începutul mereu e greu.

| VALCUANDREI1994 a răspuns:

Depinde unde vrei sa muncesti. Daca vrei sa lucrezi la un stand unde trebuie sa vinzi sanvisuri sau hamburgeri atunci da, dar e foarte mult de munca.

| Andersen2k18 a răspuns:

Depinde,este complexa intrebarea. Daca te duci cu gandul de a face ceva profesional(ceea ce nu gasesti in Romania) atunci esti liber sa pleci. Dar daca pleci fara un plan bine pus la punct, atunci nu o sa ai succes.