| MotoBlitz a întrebat:

Salut! Merită să termini un colegiu militar și să te angajezi în armată? Mă gândeam la Academia Tehnică, sa ajungi inginer în IT. Sau să faci suplimentar 4 ani dreptul și devi ceva procuror.

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Depinde ce înțelegi prin - merită. Cariera armelor presupune că devii luptător, ostaș care aperi țara în timp de război cu arma în mână, riscându-ți viața pentru asta. Din acest motiv este o carieră cu beneficii deosebite dar și cu sacrificii pe măsură. Dacă pui în balanță doar beneficiile materiale, nu
ieși bine. Trebuie să adaugi și patriotism și dedicație personală ca să reușești, să îți merite.

| MotoBlitz explică (pentru sadrian46):

Cum adică "beneficii deosebite"?

| sadrian46 a răspuns (pentru MotoBlitz):

Adică tot ce ai în plus față de un salariat obișnuit la stat.

| DorinaK a răspuns:

Stii ce-i in proximitatea Romaniei?

| MotoBlitz explică (pentru DorinaK):

Chiar crezi că dacă nu ești în armată nu o să te ia? Sau că dacă ești în armată te ia de pe scaunul de elev și te băga să te bați?

| Gnomzy a răspuns:

Salut,

Părerile sunt împărțite, așa că ai grijă ce informații alegi. Dacă este o pasiune pentru tine și o vocație, da, merită să te duci în armată. Însă este mai dificil cu remunerația, cu salariile, deoarece fiind vorba de MApN, salariile sunt ceva mai mici, și sunt reglementate în Legea nr. 153 din 28 iunie 2017 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice, la Anexa nr. VI / Capitolul I Soldele de funcție/Salariile de funcție pentru personalul militar, polițiștii și funcționarii publici cu statut special din instituțiile publice din sistemul de apărare, ordine publică și securitate națională. Acolo este prevăzut atât salariul minim, cât și cel maxim. De asemenea, salariile sunt salariile indexate la gradația 0, și fără sporuri.
Link: https://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocumentAfis/190446

Pe lângă lucrul acesta, îți recomand să urmărești documentarul recorder, "Adio, arme! Armata României în fața celui mai mare val de demisii": https://www.youtube.com/watch?v=0_YnxJJcC7M&t

În documentar sunt prezentate motivele pentru care majoritatea pleacă din armată, dezavantaje în organizare și management deficitar, toate informațiile utile.

Eu unul doar ce m-am înscris în programul de rezerviști voluntari, doar din pură pasiune, plus acel mic ajutor financiar, pentru că bineînțeles, aleg să fac altceva în viața de zi cu zi, mai bănos și să profit de viață.

P.S: Și eu am dat la colegiul militar când am fost în clasa a 8-a, însă am picat la tracțiuni, că pe atunci încă erau.

Îți urez succes indiferent de decizia ta și dacă mai ai și alte întrebări despre sistem, te pot ajuta, atât aici cât și în privat.

| Cherciumihai a răspuns:

Pare o decizie importantă și depinde de interesele și obiectivele tale personale. Dacă ești pasionat de domeniul militar și îți dorești o carieră în armată, terminarea unui colegiu militar și angajarea în armată poate fi o opțiune potrivită pentru tine. Dacă îți place IT-ul și te vezi ca inginer în acest domeniu, Academia Tehnică ar putea fi o alegere bună. La fel și pentru drept, dacă ești interesat de acest domeniu și îți dorești o carieră ca procuror. Important este să urmezi ceea ce te pasionează și să iei în considerare avantajele și dezavantajele fiecărei opțiuni.