| numesiprenume0 a întrebat:

Nu stiu ce sa fac dupa terminarea liceului. Sa ma angajez (ca muncitor necalificat, gen barman-ospatar, lucrator comercial, lucrator in fabrica, samd.) sau sa urmez o scoala de meserii(postliceala gen)? Multi amici au mers pe prima varianta si au zis ca se descurca, dar ma gandeam si ca o diploma este foarte importanta. In mod normal studiile sunt mai importante, mai ales ca si mediul de lucru este diferit in functie de studii. In ceea ce priveste salariile ma cam indoiesc, pentru ca am inteles ca un angajat fara o calificare la baza(cazul 1), ar putea sa aiba un salariu la fel sau chiar mai mare decat cel care are o calificare(cazul 2), aici aparand doar diferenta mediului in care se lucreaza.
Ofer funda pentru cea mai buna opinie sustinuta cu argumente. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| ziptrack a răspuns:

Pune educatia pe primul loc.

Indiferent daca o sa castigi un salariu mai mic la inceput, studiile iti vor oferi noi oportunitati plus ca lucrand intr-un mediu in care oamenii sunt mai dezvoltati dpdv intelectual, te vei dezvolta altfel.

4 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Tu crezi ca barmanii si ospatarii sunt necalificati?
Sau in fabrici muncitorii sunt angajati la gramada?
Unele meserii se invata dupa zeci de ani de experienta nu dupa un curs de cateva luni.

| numesiprenume0 explică (pentru xerxes1):

Din cate am vazut, da. Am prieteni care nu au facut nici un fel de curs si s-au angajat in fabrici, ca ospatari si asa mai departe. Acum nu spun ca nu sunt si calificati unii, dar se poate si fara.

| Nirvanaaa a răspuns:

Facultatea/ postliceala este binevenita. E bine sa ai o diploma, da bine la CV.Plus ca inveti ceva nou ce poate chiar iti va placea mult.

| alex15ccc a răspuns:

Mergi la o facultate, o sa castigi mult mai mult cu studii superiore si o sa fii mai respectat de societate