| lovelife9 a întrebat:

Pentru a ajunge ghid turistic(în România) ce faculatate trebuie să urmezi, cea de geografie? ai nevoie și de o specializare pe urmă? Mulțumesc

7 răspunsuri:
| PedoBarbie a răspuns:

Aşa e. Trebuie facultatea de geografie şi cam atât.
Succes!

| pietrean a răspuns (pentru PedoBarbie):

Gresit! Iar faci afirmatii, fara macar sa te interesezi, daca nu stii exact.
Citeste raspunsul meu, dat lui lovelife9.

| PedoBarbie a răspuns (pentru pietrean):

Da.

| pietrean a răspuns:

Poti urma orice facultate, care are in programa si sectia de turim.De exemplu:Facultatea de Alimentatie si Turism,Facultatea de Economia Turismului,Facultatea de Comert,Turism, Servicii.
Poti urma si o facultate de geografie, istorie, limbi straine, economie.Totul este sa capeti o cultura generala bogata, despre tehnica activitatilor de cazare, sa cunosti 1-2 limbi straine, tehnici de animatie, etc.Se fac si cursuri de specializare pentru acest post,de unde capeti o diploma,care atesta faptul,ca poti fi angajat ca ghid.
Cred,ca poti sa ai orice forma de invatamant terminata(macar liceu,facultate) si daca ai urmat cursurile de specializare si esti "as" in geografie, istorie, limbi straine, poti sa te prezinti la un interviu, pentru un asemenea post.

| Sfetnicul a răspuns:

Pentru a deveni ghid, poți să urmezi un curs de formare a ghizilor turistici, la sfârșitul căruia dai un examen și primești un atestat de ghid turistic. Bineînțeles, este bine să faci și Facultatea de Geografia, specializarea Turism.

| Anna1902 a răspuns:

Din cate stiu eu si am avut cazuri, iti trebuie decat faculltatea de geografie pe profilul respectiv+master :-)

| pietrean a răspuns (pentru Anna1902):

Citeste,te rog, raspunsul meu, dat celui ce a postat intrebarea.
Masterul, nu este obligatoriu. Unii nu au nici macar studii superioare(facultate), dar au absolvit un curs de specializare(ghid in turism) si pot profesa.Acum depinde si de agentia de turism, unde doreste sa lucreze, pe ce traseu doreste sa fie ghid(Romania-strainatate, sau doar la noi in tara).