| Moldovan78 a întrebat:

poate cineva sa îmi spună ce probe sportive se dau pentru recrutare în armata ( stagiul militar )?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

PROBE FIZICE, care constau în:parcurgerea într-un timp determinat a unui traseu utilitar-aplicativ, care conţine 10 subprobe pe un circuit de 90 m lungime, şi care evaluează nivelul de dezvoltare a deprinderilor tale motrice de bază (viteza, îndemânarea, rezistenţa, forţa), gradul de manifestare a calităţilor motrice combinate, dar şi existenţa unor calităţi psihice, cum sunt tenacitatea şi curajul; probă de rezistenţă pe distanţa de 1000 sau 2000 m, în funcţie de categoria de personal pentru care ai optat şi vârstă.
Uite si aici: https://soldatii.wordpress.com/2013/02/09/proba-sportiva-colegiul-militar/
Atata doar ca baremele sunt mai drastice la soldati gradati ca la colegii militare. Aveau candva pe site-ul MApN dar le-au scos.