Întrebare recomandată | Ro1000 a întrebat:

Salut! Povestea mea e că m-am aventurat într-un domeniu greu de găsit în România. Este vorba despre grafica 3d, mai precis animația 3d. M-am interesat de niște cursuri, dar nu prea sunt de animație, mai mult pe partea de modeling, texturare pentru arhitectura și design de interior ori nu sunt online și sunt prea departe de unde stau sau chiar nu pot să le fac deoarece încă sunt la liceu și n-am o diploma de absolvire a liceului ca să mă pot înscrie. Până acum am învățat de pe yt, dar alta e să am și un curs făcut, cu un profesor care să mă coordoneze și să-mi corecteze greșelile. Dacă aveți vreo idee sau vreun sfat în legătură cu domeniul sau niște cursuri ați fi de mare ajutor.

3 răspunsuri:
| AnotherGirl a răspuns:

Salut! Nu știu în ce măsură te ajută, dar la Cluj există un program de master pentru Bandă desenată și desen animat. E singurul din țară. Eventual poți urma întâi o facultate de design grafic în ce oraș dorești, ca apoi să alegi masterul respectiv. Poate fi o variantă, însă nu știu dacă e musai ceea ce cauți.

| Ro1000 explică (pentru AnotherGirl):

Salut! Nu prea mă ajută, în primul rând e total diferit de ceea ce caut eu, ce caut e grafică 3d, nu 2d(e o diferență mare între cele 2), iar în al doilea rând facultate în ro pe ceea ce vreau oricum nu există, trebuie să mă duc în afară. Acum mai mult caut cursuri care să le pot face neavând liceul terminat, însă ms că ai răspuns.

| AnotherGirl a răspuns (pentru Ro1000):

Mai găsești cursuri destul de profi pe Udemy, Domestika. Sunt contra cost, dar le găsești des la reducere. O parte dintre instructori îți dau teme și îți oferă feedback. Nu-i la fel ca atunci când faci curs cu un profesor, însă tot sunt mai ok decât tutorialele de pe YouTube. Asta până reușești să faci un curs acreditat sau mai serios.