| GrosuFlorin a întrebat:

Salut, se poate sa am rang de ofiter in armata romana si sa fiu si lunetist? Daca nu ce cale mi-ati recomanda sa iau?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Lunetistii sunt SGP-isti (Soldati Gradati Profesionisti). Nu vei gasi ofiter lunetist. Apoi lunetist esti cand esti tanar. Mai traziu poti ajunge si ofiter. Calea este sa te angajezi ca SGP si pe rand faci scolile militare pana ajungi ofiter. Daca vrei sa fii ofiter din prima nu vei ai fi lunetist.

| anonim3247 a răspuns:

Trebuie să faci multe trageri până ajungi lunetist și să tragi foarte bine.

| Ciprian09 a răspuns:

Am văzut căpitan, lunetist doar la FOS.în rest, băieții lunetisti/pușcași lunetiști se iau din Sgp, încadrați la Cercetare! Salutari!