| coadadematura a întrebat:

Salut,sunt clasa 10 la filologie si in viitor as vrea sa devin un lunetist in armata romana. Ce ar trebui sa fac dupa ce iau bacul?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Dupa ce iei Bacalaureatul te inscrii la Centrul Militar Judetean sa te faci SGP (Soldat-Gradat Profesionist). Acolo te vei inrola in armata si apoi vei urma cursul de lunetisti. Daca te duci la subofiteri, maistri-militari sau chiar ofiteri sunt slabe sanse sa ajungi lunetist. Chiar la subofiteri s-ar puteea dar la MM sau Of. nu se poate pentru ca functiile lor au alte specificatii. Atentie sa te inscrii la infanterie, cercetare sau vanatori de munte. Alte specialitati nu au lunetisti. In fapt, pentru SGP nici nu trebuie Bacalaureatul. Trebuie doar sa ai 10 clase dar daca ai Bacalureatul e mai bine pentru cand nu vei mai fi un lunetist bun (oboseste ochiul rapid) si trebuie sa avansezi in functie. Succes!

1 răspuns:
| Alexandrionelu a răspuns:

Momentan armata română nu mai are bani pentru pusti cu luneta, dar am inteles ca încă s-ar mai găsi în dotarea armatei câteva săbii cu lunetă laughing