| Mariushgv a întrebat:

Ce poata sa faca un ofiter inginer in armata română? Poate sa dea ordine și lucruri de genul?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Am uitat sa spun ca orice ofiter are subordonati directi si alte grade care nu i se subordoneaza lui. In domeniul subordonatilor poate da ordine. Inferiorilor care nu i se subordoneaza le poate adresa doar rugaminti sau sa le dea ordine prin comandanti care sunt comandanti ai acelor militari si carora el le este sef sau comandant. Si aici este mai complicat sa-i explici unui civil.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Un asemenea ofiter are atributiile conform functiei pe care este numit si poate sa dea ordine, pentru indeplinirea unor sarcini, militarilor din subordine.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Depinde! El poate fi inginer de auto si are treaba cu masinile, tancurile, transportoare, tractoare tunuri, etc, poate fi de aviatie si are treaba cu ce tine de aviatie, poate fi de marina si are treaba cu ce tine de marina. Mai sut apoi unii pe specialitati de alta natura: un inginer de chimic lucreaza la cercetare chimica, un chimist de tehnica de lupta lucreaza la cercetare armament si multe altele. Este mai greu sa-i explici unui civil. Abia dupa cateva luni incepi sa-ti dai seama ce si cum se mananca.

| Eugen80 a răspuns:

Si lucruri de genul?
Sa ne fereasca sfantul sa ajungi tu ofiter inginer! Ai impresia ca in armata toti dau ordine dupa cum li se scoala?