| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Stiti ce s-a intamplat cu uniforma veche a politiei romane?

Răspuns Câştigător
| mi25 a răspuns:

S-a scos din uz.
Politia nu are depozite de uniforme. Uniformele politistilor se confectioneaza la comanda acestora la o croitorie civila. Uniforma care se invecheste ramane asupra politistului. In anumite perioade acestea se colectau si s-au predat la depozitele MI sau militare.
Uniforma militara - in general - fara insemnele de grad, petlite semne de arma - nu reprezinta nimic.

| SoMeBoDy123 a răspuns (pentru mi25):

Deci dvs. spuneti ca uniforma veche a ramas asupra politistului?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Le mai schimba și ei.

| ReddY25 a răspuns:

Au schimbat

Răspuns utilizator avertizat
| catalin09023 a răspuns:

Vechea uniforma inca este in uz pana ce noua uniforma va fi distribuita tuturor politistilor. In momentul de fata, principalii care au beneficiat de noua uniforma sunt politistii incadrati din sursa externa si politistii care au absolvit scolile de politie sau academia.