| Aoxkajcjw a întrebat:

Salut, stiti ceva de jobul mecanic de locomotiva? M-ar interesa sa lucru in domeniul asta dar nu stiu daca e nevoie de bac sau unde fac scoala pentru asa ceva

Răspuns Câştigător
| Yuoia a răspuns:

Obligatoriu bacalaureatul.
Si apoi, scola la CFR pentru mecanic de locomotiva.
https://cfir.ro/job/grup-feroviar-roman-calificare-mecanic-locomotiva/

2 răspunsuri:
| Goete a răspuns:

Gandeste-te logic, autonomia masinilor care deja sunt in circulatie a ajuns la nivelul 3 inclusiv (Honda, in Japonia) si Tesla e pe punctul de a o lansa si peste utin timp pe cea de nivel 4 care putem spune ca e total autonoma, exceptand mici diferente. Si una de nivelul 5 nu mai are nevoie de conductor.
Sunt miniautobuse autonome pe anunite trasee deja in circulatie, ce te face sa crezi ca mecanic de locomotiva e un job care sa iti asigure viitorul, cand e mult mai usor sa faci o locomotiva cu conducere autonoma, decat o masina?

Eu personal iau in considerare evolutia tehnologiei, care va face inexistente multe meserii.

| RobertMit a răspuns:

Intuitia mea e ca trebuie sa faci ceva Inginerie mecanica sau oricum ceva cu mecanica. Incearca sa gasesti o persoana care lucreaza asa ceva si sa o intrebi pe ea, iti va da sfaturile cele mai bune si poate chiar te va scuti de timp si bani irositiwinking