| anonim_4396 a întrebat:

Sun fata in clasa a-8-a, nu imi place matematica, engleza si nu stiu care profil e mai bun dintre stiinte sociale si stiinte ale naturii. Ce imi recomandati? Puteti sa imi ziceti mai multe despre aceste profile? Mss

5 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Ooooooo complicat. Chimie biologie si atunci ai sa te reprofilezi pe medicina

| madalina_8123 a răspuns:

Din cate stiu eu, nici la filologie nu se fac prea multe ore de limbi straine, decat daca iei intensiv, adica la bilingv. Prin urmare, daca nu-ti place fizica si chimia (cum presupun ca se intampla fiindca nu-ti place mate si astea-s destul de legate) ca sa faci stiinte ale naturii si poate nu-ti place nici profilul stiintele sociale unde, dupa cum am gasit pe un forum, se studiaza istorie, romana ( 6-7 ore pe saptamana), engleza si franceza ( numarul de ore se stabileste in functie de care e limba 1 si limba 2 ), logica, psihologie, economie, filosofie, dar si geografie, matematica, fizica, chimie, biologie, dar mai putin... cred ca filologia ar fi o optiune plauzibila. Liceul nu-ti influenteaza posibilele optiuni pentru facultate. Mult succes!

| yami_2526 a răspuns:

Pai acum depinde. Daca iti place psihologia si preferi limbile te poti duce la stiinte sociale. Ei bine eu sunt la stiinte ale naturii clasa a9a si fac 4 ore pe saptamana de matematica asa ca...la stiinte ale naturii faci multa fizica si chimie.La stiinte sciale mai multe materii care au legatura de om si limba exemplu romana engleza franceza psihologie...chestia e ca trebuie sa te hotarasti ce urasti mai mult mate sau engleza pentru ca prima e necesara la stiinte ale naturii si a 2a e necesara pentru cele sociale asa ca bafta in a alege! ja ne ^_^!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu ziceam una dintre stiinte sociale sau stiinte ale naturii! Nicidecum NU voi merge la filologie! Mss si mai astept rapunsuri!

| wildlyon a răspuns:

Ti-as recomanda stiinte sociale. Eu acolo sunt si nu este greu. Poti sa te duci si la filologie, pentru ca la stiinte sociale se face engleza (eu am 3 ore pe saptamana). La stiinte ale naturii trebuie sa te pricepi la fizica chimie...
Spre ca ti-am fost de folos
Succes si sa intri unde vrei