| Sfaterly a întrebat:

Care e cel mai bun profil la liceu? Chiar nu știu spre ce să mă orientez. Știu că nu există un profil mai bun sau mai puțin bun, dar nu vreau nici să fie prea greu. Matematica nu îmi place, deci nu aș opta pentru mate-info. La științe ale naturii cred ca e greu, sunt praf la chimie, fizica..nu am prea făcut în clasele 5-7. E greu să recuperez. Nici la filo nu știu ce sa zic. E greu? Din ce dai bacul? M-aș gândi la științe sociale. știu ca se face engleza si am auzit ca dai proba orală si scrisă. Sunt praf la pronunție si gramatica. La stiinte sociale din ce dai bacul? Chiar nu știu ce să aleg, voi ce îmi recomandați? La ce profile sunteți si cum vi se pare? (Îmi plac materiile: romana, biologie, geografie, desen, istorie, matematica puțin.)

5 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Cel mai bun profil e cel care iti place tie cel mai mult. Un profil bun pentru o persoana poate fi un adevarat dezastru pentru alta. Trebuie sa decizi singura in ce directie vrei sa mergi.
Pune pe hartie toate variantele posibile, cu avantaje si dezavantaje si vezi care e mai avantajoasa pentru tine!

| AC4S4 a răspuns:

Cu siguranta nu prea ai ce face la un profil real (mate-info, stiintele naturii). Ti-as sugera un profil uman (filologie, stiinte sociale).
Ambele profile dau acelasi bacalaureat: Romana, Istorie, Geografie/Logica/Psihologie/Economie/Sociologie/Filosofie.

Diferente sunt in timpul liceului. Filologia se axeaza mai mult pe partea de literatura, limbi straine. Stiintele sociale se axeaza pe partea de socio-umane, economie, dar se fac bine si limbile straine. Stiintele sociale fac matematica (2h/saptamana) in toti anii de liceu, la filologie inceteaza din clasa a 11a.

Eu ti-as recomanda Stiinte sociale. Daca nu ai o inclinatie speciala in a scrie, in literatura, nu are rost sa mergi la filologie. Specializarea stiinte sociale te pregateste mai bine in domenii precum economie, contabilitate si alte domenii ce tin de matematici usoare.

| m1dn1gh7 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa te gandesti bine si sa iei mai serios in calcul profilele mate-info si stiinte ale naturii, chiar nu sunt atat de fioroase pe cat par. Matematica e chiar in regula daca ai un profesor bun, poti da bacul din bio daca iti place si din romana. Intr-adevar, faci fizica, chimie, informatica (pe mate-info), dar daca ai profesori buni nu vei avea absolut nicio problema, materia e usor de inteles daca esti atenta la ore. N-ai de unde sa stii ce-ti place, liceul e alta lume fata de gimnaziu, si-ai sa regreti ca ai ales comoditatea. Sfatul meu, nu merita sa fugi de mate, e usoara! Si ti-o spune unul caruia nu i-a placut matematica.winking

| Vasilica_Ionăşcuț_1999 a răspuns:

Buna, eu sunt pe profilul turism si alimenatie la un liceu economic si dau bac-ul din geografie, romana si teribila matematica, eu ti-as sugera stiinte sociale, dai bac-ul la istorie, romana si logica eu asa stiu si nu e asa greu si nici la filologie, macar stii ca scapi de matematica. O sa faci matematica dar e usoara rau si nu ai nevoie de ea la bac. Oricum daca iti place desenul incearca la arte. Succes pe mai departe :*!

| Potaieratacita a răspuns:

Alege ceva care sa iti placa! E bun ceea ce iti place. Plus ca daca vrei sa faci o facultate, poti sa o faci fara sa fi facut cine stie ce liceu important pe un profil bun. Eu vreau sa merg la pedagogie. Consider ca e o experienta frumoasa si te formeaza ca om, desi facultatea nu o voi face in acest domeniu. Inainte voiam stiinte sociale dar m-am razgandit. Fa ceea ce iti place. Daca as fi mers pe principiul : sa fie profilul bun, probabil as opta pentru mate info si am sanse sa intru, dar nu ma atrage asa mult matematica incat sa vreau sa fac in continuare asa multa mate. Gandeste-te bine, si alege ceea ce iti place! Asta conteaza