| Mariaebahozu a întrebat:

Hello.
Deci am o problema.
Mie,din pacate, imi plac niste lucruri care nu au legatura intre ele mai exact niste materii..de exemplu:Iubesc istoria dar imi place matematica, chimia si biologia..chiar imi plac aceste materii..si poate va intrebati care e problema.
Problema mea e ca sunt in clasa a8-a,deci trebuie sa-mi aleg profilul pentru liceu.
Sunt intre stiinte sociale-intensiv engleza sau stiinte ale naturii-intensiv engleza
Ce sa fac? Stiu ca stiinte ale naturii e un profil bun ..si echilibrat.Dar mie imi place foarte mult si istoria, chiar vreau sa fiu profesoara de istorie in viitor..deci m-as duce si la stiinte sociale.
Chiar nu stiu ce sa fac, mai sunt 2 luni pana la examen si admitere, si eu habar n-am..sunt cu dilema asta inca de cand a inceput anul scolar.
Ce ziceti?

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Olimpiadele in general sunt grele, nu prea vad cum ar putea parea usoare. Numele disciplinei, Istoria, vine dintr-un cuvant grec, Historia, care inseamna ''cunostere obtinuta prin investigatie''. Ce face istoricul mai precis. Vrea sa cunoasca mai bine un fenomen, sa zicem Plaga Dansului, care a avut loc la Strasbourg, 1518. Am citit recent o carte despre asta. Locuitori ai acestui oras incep sa danseze, in mod compulsiv, pe strada, zile intregi. Unii isi revin, unii danseaza cu mici pauze pana la moarte. Iar misiunea istoricului este sa inteleaga fenomenul si sa il explice omului modern, folosind toate datele de care dispune, o cantitate enorma de date, in asa fel incat nici o data, nici un fapt documentat sa nu ramana in afara enormului puzzle. Orice nu si-ar gasi locul ar invalida teoria. Iar explicatiile presupun intelegerea a multor elemente din multe stiinte, autorul habar n-avea la inceput unde o sa-l poarte cercetarea. De ce sa depui efortul asta, fie si ca cititor? Te satisface intelectual, si iti exercitii inteligenta; putine lucruri sunt mai satisfacatoare ca asta.

18 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Istorie faci la toate profilele, deci poti sa faci oricum alaturi de restul. Nu ai de unde sa stii, poate n-o sa-ti mai placa dupa un an/2 sau te hotorasti ca vrei sa faci cariera din altceva. Du-te la stiintele naturii si daca chiar esti pe anii terminali sigura ca vrei la istorie, ai putea sa te muti la filo sau stiinte sociale.

| Mariaebahozu explică (pentru Adry05):

Asa e.Multumesc de sfaturi.
Si la filo ..sincer..desi seamana cu st.sociale n-as vrea sa merg, e mult mai multa romana, si la st.sociale e, dar la filo mi se pare ca pe asta se bazeaza profilul si latina care e inutila.
De filo ma feresc cât pot.
Singura materie care imi place de la profilul uman e Istoria pe care o ador bineinteles.In rest chiar nu imi place nici o materie.
Imi plac mai mult cele de la profilul real, deci.
Stiinte ale naturii sa fie. Sper sa intru ca am nevoie de medie mare..anul trecut ultima medie a fost 9.40 deci, sper sa intru. Si la stiinte sociale 9.00, mi-e putin frica dar, ce sa fac..asta e.
Oricum inca o data multumesc de sfaturi.

| minrest a răspuns:

Cu matematica, poti sa mergi la informatica, apoi la Automatica in Poli sau Informatica la Matematica, si chiar din anul doi te poti apuca de programare. Cu chimia si biologia, stiinte ale naturii si apoi facultatea de Medicina. Iar Istoria. de ce iubesti Istoria? Ce iubesti la ea?

| Mariaebahozu explică (pentru minrest):

M-am gandit...si la asta.Dar eu nu sunt facuta pentru medicina, n-am putere sa vad ce se intampla, mi-e prea mila de oameni.N.am probleme cu sangele sau alte chestii, dar nu am puterea sa vad oamenii cum se chinuie.
Sa ma apuc de programare, sincer, nu cred ca mi s-ar potrivi.
Si ..istoria...e pur si simplu pasiunea mea, ma intereseaza ce s-a intamplat inainte de mine, cine s-a luptat ca eu sa fiu libera, sa stiu cine a fost inainte de mine.Ma intereseaza si istoria altor popoare.pur si simplu ma pasioneaza, mi se pare suberbă, desi multa lume imi zice ca nu e ok sa ma duc in domeniul asta.
Iar meseria de profesoara mi se potriveste ca o manusa, de cand aveam 3-4 ani ma jucam, singura, ca sunt profesoara si acum sunt sigura ca asta vreau, sa fiu profesoara, dar nu stiu de ce materie, pentru ca mie imi place prea multe.

| minrest a răspuns (pentru Mariaebahozu):

Si ai observat cu ce se ocupa disciplina asta? Ce face ea? De ce te intreb, e usor ca omul sa vada un element care sa ii placa si sa creada ca a surprins esentialul. Multi au intrat in armata pentru ca le placea uniforma, sau defilarea.

| Mariaebahozu explică (pentru minrest):

Prima data am inteles gresit intrebarea.
Deci o sa raspund din nou.
Da, stiu ce presupune aceasta disciplina.
Pot argumenta asta.
Anul asta, de exemplu, am fost la olimpiada de istorie..am trecut destul de departe, dar din cauza unor probleme de sanatate nu am putut sa merg la faza judeteana, chiar daca aveam sanse sa ma calific la faza nationala.
Si am facut multe ore de pregatire, pot sa zic zeci de ore de istorie.Am discutat cu profesorul meu foarte mult despre istorie. Si efectiv simt ca e pentru mine.
Stiu ce presupune, teoretic.
Si stiu ca toata lumea zice ca la olimpiada de istorie e usor. DAR NU E USOR.
Mai ales ca la sb 2 trebuie sa faci un eseu ...de 3-4 pg.deci trebuie sa stii foarte bine, cu date fixe, cu detalii, nu schita din caiet.
Stiu ca am multe de invatat inca, am doar 14 ani, dar momentan, consider ca stiu ce inseamna.

| Mariaebahozu explică (pentru minrest):

Uau.
Imi place foarte mult cum gândiți.
Chiar m-a impresionat..si sunt perfect de acord cu ce ați afirmat.
Mi-ar placea ca mai multa lume sa aiba o asemenea parere si mi-ar placea, enrom, sa am ocazia sa discut cu asemenea persoane, cat mai des posibil.
Tot respectul meu.
E pacat ca in ziua de azi, istoria pentru uni e doar o materie plictisitoate si nimic mai mult.
In scolii, elevii sunt foarte neinteresați.
Daca ii intrebi pe uni cine a fost Mihai Viteazul..sau cand a inceput primul razboi mondial, o sa te uimeasca ca nici lucrurile generale nu le stiu.
Eu mi-am schimbat scoala de cateva ori, si am observat asta.Îmi pare foarte rau ca e asa.
Am citit undeva ca un om care nu-si cunoaste istoria, e ca un copil care nu-si cunoaste parinti..si sincer sunt perfect de acord cu asta. E de inteles daca nu te intereseaza istoria altor popoare, dar sa nu iti cunosti propria istorie, e rusinos.
Daca as avea puterea, as elimina unele materii si in locul lor as pune istoria. Mi se pare extrem de importanta pentru fiecare, pacat ca nu e prea apreciata.

| minrest a răspuns (pentru Mariaebahozu):

Bine, cei mai buni dintr-o promotie intra in cercetare sau raman in Universitate. Si eu as putea preda Istoria la liceu, caci am facultatea de patru ani si modulul psiho-pedagogic, dar Istoria nu ii intereseaza pe elevi. Daca ma ambalez explicand ceva fascinant si ma intreaba un elev bun ''Asta ne trebuie la bac?'', imi taie elanul. Oricum, toti colegii mei mei de an, de la Universitate, au gasit slujbe bune, chiar daca in alte domenii.

| Mariaebahozu explică (pentru minrest):

Hmm...aveti din mare dreptate,chiar va apreciez
Imi pare rau ca sitatia din Romania e asa. Elevii nu mai sunt interesati, de ce ar trebui sa fie.
Majoritatea, doar sa-si ia bac-ul si dupa uita tot.
Ei se plang ca scoala nu.i ajuta cu nimic, ca nu.i dezvolta personal. Dar daca ei nu-si dau interesul, ma intreb..cum ar putea sa se dezvolte?
Am vazut ca sunt unii profesori care. efectiv, explica de parca ar fi fost acolo cand s-a intamplat si ar fi vazut, isi dau toata silinta ca elevii sa întealaga.dar elevii stau pe telefoane, sau se gandesc la total altceva.
Unul sau doi elevi sunt atenti si interesați restul pe alta planeta.
Nu stiu daca in alte tări e asa. Dar imi pare enorm de rau pentru acei profesorii care chiar isi dau silinta si elevi nu sunt interesati.
Sunt unii profesori care arunca 2/3 paragrafe din carte si aia e. Aici e de inteles ca nici elevi nu sunt interesati de materie.
Nu stiu ce sa zic...
Daca s-ar putea ca materile sa fie optionale, si sa faca istorie doar cei care sunt interesati ar fi perfect.
Nici cum nu e bine...
Asta e ..generatia smartphone, nu-i mai intereseaza adevaratele lucruri importante. Poate vi se pare ciudat ca zic asta...desi am doar 14 ani. Si eu fac parte din generatia asta, dar nu vad Facebook-ul mai interesant decat istoria..sau orice alta retea de socializare.

| minrest a răspuns (pentru Mariaebahozu):

Olimpiadele in general sunt grele, nu prea vad cum ar putea parea usoare. Numele disciplinei, Istoria, vine dintr-un cuvant grec, Historia, care inseamna ''cunostere obtinuta prin investigatie''. Ce face istoricul mai precis. Vrea sa cunoasca mai bine un fenomen, sa zicem Plaga Dansului, care a avut loc la Strasbourg, 1518. Am citit recent o carte despre asta. Locuitori ai acestui oras incep sa danseze, in mod compulsiv, pe strada, zile intregi. Unii isi revin, unii danseaza cu mici pauze pana la moarte. Iar misiunea istoricului este sa inteleaga fenomenul si sa il explice omului modern, folosind toate datele de care dispune, o cantitate enorma de date, in asa fel incat nici o data, nici un fapt documentat sa nu ramana in afara enormului puzzle. Orice nu si-ar gasi locul ar invalida teoria. Iar explicatiile presupun intelegerea a multor elemente din multe stiinte, autorul habar n-avea la inceput unde o sa-l poarte cercetarea. De ce sa depui efortul asta, fie si ca cititor? Te satisface intelectual, si iti exercitii inteligenta; putine lucruri sunt mai satisfacatoare ca asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Profesor de istorie nu-i cea mai plăcută meserie. big grin

| Mariaebahozu explică (pentru anonim_4396):

Fiecare o vede diferit?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mariaebahozu):

Când iei un salariu mizer și îți strici nervii cu unii care o văd inutilă, crede-mă că nu e plăcut. happy

| Mariaebahozu explică (pentru anonim_4396):

Da.e greu sa fi profesor...
Dar nu stiu ce as putea face altceva.
Momentan, nu stiu daca imi place altceva..intotdeauna mi-a placut meseria asta.
Nu ma vad facand altceva, in ciuda faptului ca e greu.

| Mariaaaa2018 a răspuns:

Buna! Istoria e frumoasa,dar ce prea poti face cu ea? Ghid turistic,prof/profa de istorie. eu zic sa mergi la stiinte ale naturii, deoarece in caz ca te razgandesti cu istoria poti alege altceva. Stiinte ale naturii e un profil deschis, poti sa iesi cam orice dupa ce-l termini. Si daca nu te razgandesti cu istoria, poti sa mergi mai departe cu ea chiar daca esti la profil real. Si eu sunt la stiinte ale naturii, intensiv germana si e super! Te pup!

| Mariaebahozu explică (pentru Mariaaaa2018):

Asa e...
Sincer, initial, m-am gandit sa merg la stiinte sociale, dar in capul meu era ceva de genul:Merg la stiinte sociale, dar dupa ma transfer.
Si pana la urma daca nu-mi place la stiinte ale naturii ma pot transfera oricand.
Mai ales ca stiinte ale natruii.e profilul unde le faci pe toate. Deci cam ai dreptate. Voi merge pe stiinte ale naturii. Pana la urma si acolo voi face istorie..deci,n-am nimic de pierdut.
Si eu te pup si multumesc!

| CLaudia2812 a răspuns:

Buna! Eu consider ca e foarte important sa-ti urmezi pasiunea, si, din cate am citit, istoria chiar e o pasiune pentru. tine happy cu atat mai mult cu cat este o materie scolara, se poate face o facultate in domeniu si exista si locuri de munca ce implica istoria (dar din pacate cam putine la noi in tara).

Alege stiinte sociale, spune-le alor tai ca asta vrei si ca asta te face fericita. Nu face aceeasi greseala pe care am facut-o eu laughing

| Mariaebahozu explică (pentru CLaudia2812):

Si tu ai dreptate, problema la mine e ca imi place si istoria si matematica si ma omoara asta, ambele ma fac fericita, totul depinde de examene, daca am medie de peste 9.40 voi merge la stiinte ale natruii si daca voi avea sub 9.40 la st.sociale.Imi pare rau pentru tine ca nu te-ai dus unde ai vrut. Sper ca pe viitor sa mergi unde vrei ♡ big grin
multumesc din suflet de sfaturi.♡

| CLaudia2812 a răspuns (pentru Mariaebahozu):

Nu ai de ce, multumesc si eu! :* Totusi as mai vrea sa completez cu ceva, argument tot impotriva profilului real desi sunt la mate-info laughing

Desi se spune ca, clasele de real sunt cele mai echilibrate (adica pe viitor poti merge oriunde la facultate), noi facem geografie si istorie doar "de formă"... Mie mi-au placut mereu mult aceste materii, dar din pacate simt ca in liceu n-am mai invatat nimic. Adica la geografie se iau note de 10 pe cumparat reviste, iar la istorie se copiaza pe rupte iar pe profesor nu-l intereseaza. Cred ca la stiinte sociale nu s-ar fi intamplat asa.