| adyzds a întrebat:

Salut.Sunt a 12-a.As vrea sa stiu care ar fi diferentele intre facultatea de automatica din Iasi si facultatea de inginerie electrica din Brasov.Eu unul as dori la Iasi, insa tata crede ca mai bine ar fi la Brasov(fiind mai aproape).Mie mi'ar placea ceva in domeniul It.Care ar fi mai buna?

Răspuns Câştigător
| MrAnderson a răspuns:

laughing
Salut,

Nu e aproape nici o legatura intre, decat niste materii comune in anul I.
Ingineria electrica se ocupa cu...ingineria electrica, energie, managementul energiei etc. Iar AC-ul se axeaza pe IT, software si hardware.
Spun asta pentru ca eu fac IEEI in Iasi, iar AC-ul e langa noi. happy

2 răspunsuri:
| Narcis2007 a răspuns:

Cea de la Iasi e mai buna...la inginerie electrica o sa faci multa fizica si nu cred ca faci programare

| kurinkita a răspuns:

Daca vrei pe IT, atunci mergi la facultatea de automatica.