| adyzds a întrebat:

Salut, sunt in a 12-a si am nevoie de niste indrumari.Nu stiu sper ce facultate sa ma orientez, as dori ceva in It, in Iasi sau Brasov insa nu stiu unde pot gasi niste informatii clare despre tot ce presupune sa intru la acea facultate.De asemenea mi'ar placea la facultatea de petrol si gaze, Ploiesti, dar as vrea sa stiu daca trebuie chimie multa? Ma puteti ajuta cu niste recomandari/site-uri/etc?

2 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Nu se intelege clar ce facultate spui ca vrei in Iasi sau Brasov, IT-informatica? Site-urile facultatilor respective, cu conditii de admitere si alte informatii le gasesti foarte simplu cu o cautare pe google. Facultatea de petrol&gaze de la Ploiesti este o facultate foarte grea, in afara de chimie se fac multe alte materii foarte grele, este inginerie intr-un domeniu deloc simplu, era si o vorba cu facultatea aia "pana-n anul 3 primii 5 sunt mai grei". Pe IT trebuie sa fii pasionat de informatica si sa te pricepi deja destul de mult ca sa o poti face, daca termini profil de mate-info si deja ai notiuni solide de programare atunci te poti descurca intr-o facultate unde vin persoane care fac deja programare si sunt foarte pasionati de acest domeniu.

| JoulieT a răspuns:

Mai vrei in Brasov?