| Hdhdj a întrebat:

Salut! Sunt clasa a 12 a si vreau sa ma orientez spre o facultate. Ma gândeam sa dau la Universitatea de construcții din București spre inginerie. Am auzit ca se intra pe baza de dosar acolo. Ideea e ca mie nu îmi place matematica, dar sunt dispus să încerc să învăț macar pentru a trece de examene. Intrebarea mea este următoarea. Cei care sunt la facultatea asta sau au absolvit recent, cum vi s-au parut anii de facultate? E chiar atat de grea facultatea? Ati gasit rapid loc de munca? Sunteti mulțumiți de salariu? E adevarat ca multi nu termina facultatea? Si ultima intrebare. Cam cât de grea ar fi facultatea pentru cineva care nu se pricepe la matematică?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca-i o facultate grea, ca-i inginerie si ai nevoie de multa matematica, geometrie in spatiu, fizica, chimie, sa stii propietatile materialelor, sa calculezi rezistenta materialelor de contructii, a metalelor si stricturilor de rezistenta, pentru structura si pereti samd. Este complicat si destul de greu, ca deh, este inginerie!
Dar daca stai foarte bine cu matematica si fizica atunci chiar esti in zona care ti se potriveste.

Vrei facultati usoare?
Uite aici: Drept, Jurnalism, Limbi straine si Psihologie - unde tocesti si iar tocesti, ca nu-i de calculat nimic, doar invatat logic si la unele chiar papagaliceste.

| Hdhdj explică (pentru Violleta2022):

Dreptul nu e nici de cum o facultate usoara. Ai idee cat ai de invatat acolo? Poate poti sa înveți mecanic, dar cand o sa ai de invatat cate 50 de pagini pe zi nu o sa ti se mai para asa usor.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Hdhdj):

Nu-i grea deloc, crede-ma sa tocesti 50 de pagini. uita-te si tu cate mii de studenti termina la Drept in fiecarea an si vei vedea ca toti care nu stiu matematica si nu inteleg nimic logic, aleg sa toceasca, fiindca este usor!

| MariaEElena0505 a răspuns (pentru Violleta2022):

Scuze de deranj, dar nu poți sa spui ca dreptul este usor. Pe lângă toate legile pe care trebuie sa le înveți, pe lângă limbajul pe care trebuie sa începi sa îl stăpânești, trebuie sa înveți logic. Eu efectiv stau și invat la civil și penal câte 10-12 ore zilnic. Da. Este adevarat ca iubesc aceste doua materii, dar cumva la drept nu oricine intra și termina. Iar la jurnalism sunt de acord cu tine ca este mai ușoară, însă am in sesiune 10 materii. ‘)) Și plus de asta, este foarte greu sa intri după intr-o profesie care are legătura cu aceasta facultate. Dar ma rog, nu asta conteaza. Da. Jurnalismul este mai usor, citesti și deja înțelegi materia. Dar la drept citesti de nu stiu câte ori…crede-ma. N-ai dat un exemplu prea bun cu aceasta facultate. Mai ales ca nu este de tocit la drept.

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

E de jale daca nu le ai cu matematica si dai acolo. Eu zic sa te mai gandesti... si nu te gandi numai la bani, gandeste-te foarte bine daca chiar iti va placea sa-ti petreci restul vietii profesand in domeniul respectiv. Decat sa te lasi dupa un semestru/un an din pricina matematicii, sau sa termii toti cei 6 ani( master inclus) si sa realizezi ca nu-ti place...

| MariaEElena0505 a răspuns:

Foarte grea. Imposibila chiar. Gândește-te ca eu sunt la drept și la jurnalism și tot mi se pare foarte greu, deși nu îmi este greu sa invat. Dar dacă ar trebui sa învăț și o materie din liceu, atunci mi s-ar părea imposibil. Gândește-te la o facultate pe care poți sa o faci. Nu pe care sa o faci, ca sa ai o diploma. Fa ceva care-ți place, chiar dacă ți se pare ca nu prea ai ce face cu facultatea. Crede-ma, dacă ești bun reusesti.