| anonim_4396 a întrebat:

Am 17, sunt clasa a 11-a si ma gandeam ce sa fac cu viitorul meu. Asa ca m-am uitat pe niste facultati din Constanta ( sunt din Mangalia apropo) si am gasit Universitatea Ovidius la care am gasit la randul ei niste facultati. Din cele pe care le au. Am gasit cateva facultati de inginerie. Si ma gandeam sa aleg facultatea de Inginerie a sudurii. Ce presupune mai exact aceasta inginerie a sudurii? Ce pot iesi din aceasta facultate? Cei care sunteti acolo, imi puteti da cateva informatii? Cum este acolo? Ce se face acolo? Daca mi-ati putea spune si ce materie este necesara pentru admitere. Cand zic materie ma refer intr-un fel la ani, adica de exemplu matematica de 9-12 sau fizica de 9-10, nu stiu. Multumesc mult de tot pentru ajutor! Dau si fundita! happy

8 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Candva, atunci cand baietii mai putin pregatiti doreau sa faca o facultate tehnica, pentru a face armata "la termen redus", mergeau fie la Ingineria Sudurii, fie la Facultatea de Metalurgie, din cadrul Politehnicii, sau mergeau in Constanta, la Institutul de Marina. La aceste facultati nu-ti trebuia multa carte.
Facultatea de sudura este acum destul de cautata, industria romaneasca are nevoie de sudori buni si de specialisti in sudura, care culmea, au devenit foarte rari. In Politehnica, indiferent de locatie, se da examen din matematica si fizica.

| vampyremisa a răspuns:

Draga Raul, desi nu te pot ajuta in legatura cu facultatea, am o rugaminte la tine. Te rog nu da la Cta. Nu este buna, mai ales ingineria. Te rog, pentru viitorul tau, da la Bucuresti. Stiu ca Ovidius este de rahat pentru ca locuiesc in oras. Te rog frumos, nu da la Cta.

| Raul_Skt_1999 a răspuns (pentru vampyremisa):

De ce nu? In plus. Sunt din Mangalia. Daca as da in București m-as complica mai mult cu camine si chestii + munca. Parerea mea. Si daca ar fi sa dau in București, ce facultate imi recomanzi? Tin sa mentionez ca nu sunt elev chiar de 10. Undeva la 8, 50-9

| Raul_Skt_1999 a răspuns (pentru vampyremisa):

De ce nu? Eu oricum sunt din Mangalia. Daca dau la București cred ca ma complic mai mult cu caminele + munca si alte chestii. Tin sa mentionez ca nu sunt un elev de nota 10. Sunt undeva la 8, 50-9. Si daca totusi as da, ce facultate imi recomanzi ce cuprinde ingineria industriala sau ingineria sudurii cum e la Ovidius? Acum ma gandesc ca poate nu gasesc acolo asa ceva pentru ca bănuiesc ca se face si practica undeva pe șantier. Habar n-am. Daca vrei sa vorbim iti dau Facebook-ul meu si vorbim happy

| Raul_Skt_1999 a răspuns (pentru vampyremisa):

Ops, am trimis acelasi mesaj de 2 ori. Scuze

| vampyremisa a răspuns:

Ovidius este mancatorie. Profii nu predau si examenele se cumpara peste tot, indiferent de facultate. Daca vrei sa fi inginer bun, chiar daca nu esti briliant la mate si fizica si nu ai o situatie materiala foarte buna, merita Bucuresti sau Cluj sau Iasi. Tu decizi in final, dar te sfatuiesc sa alegi un centru care se respecta. Iti urez succes si sper ca vei deveni ceea ce iti doresti. Am auzit de multe facultati interesante la Bucuresti, precum inginerie medicala sau FILS, care este ceva gen dubla specializare limbi straine si inginerie. Totul depinde de tine. Adevarat, Cta este aproape dar la Buc sau Cluj sau Iasi merita investitia, plus ca nu te va mai tenta sa mergi la familie saptamanal si devi mai independent, ceea ce este binefacator.

| Raul_Skt_1999 a răspuns (pentru vampyremisa):

Vreau sa intru la o facultate buna de inginerie pentru ca știu ca se castiga bine atat la noi, cat si in alte tari. Nu intentionez sa le plătesc, vreau sa intru la fara plata, chiar daca necesita multa munca. Voiam unde strict pe inginerie industriala, daca stii unde. Imi place matematica si fizica, de aceea vreau la o facultate de inginerie nu prea departe de casa ca sa spun asa.

| Raul_Skt_1999 a răspuns (pentru vampyremisa):

Si daca imi poți spune ce cariera as putea face dupa acest tip de facultate si daca merita, as fi recunoscător big grin