| Ionut_Ionut_1995_R8RN a întrebat:

Sunt clasa a Vlll-a si vreau sa stiu si eu ce studii trebuie in meseria de salvamontist.Adica profilul la liceu si daca trebuie facultate.

Răspuns Câştigător
| a2 a răspuns:

Nu cred ca depinde de liceu. De fapt cred ca nici BAC-ul nu conteaza. Ce trebuie sa faci in schimb, este un curs de Alpinism Utilitar care probabil este platit. Iti dai examenul de la sfarsitul cursului si ai autorizatie de salamontist. Inca o data, nu sunt sigura. Toata povestea care am scris-o eu este valabila pentru salbamari, de aceea cred ca si pentru salamontisti.

1 răspuns:
| Sadop a răspuns:

Nu contează profilul liceului.
Poţi să mergi la orice profil vrei tu, nu te va influenţa în niciun fel.
Facultatea nu e obligatorie.
Faci nişte cursuri, dai un examen, iar dacă îl iei îţi începi munca.
Şi în timpul cursurilor îi vei însoţi şi ajuta pe salvamontişti în misiuni.
Oricum, dacă ai ocazia mergi şi te interesează.
În concluzie, nu îţi trebuie niciun liceu anume, ci doar nişte cursuri pe care le faci la ei, contracost.
Baftă!