| anonim_4396 a întrebat:

Salut, sunt clasa a XI-a profil uman, filologie si nu m-am hotarat inca la ce facultate sa dau, ce cariera sa urmez. Materiile care imi plac sunt engleza ( mai mult ca toate ), istoria, psihologia, geografia. As vrea ceva gen criminalist, sa rezolv cazuri, sa analizez suspecti dar nu am informatii despre ce studii trebuie sa urmez sau as mai vrea psiholog sau ceva ce implica engleza dar nu ma atrage meseria de traducator. Ce sfaturi si informatii imi puteti da?

6 răspunsuri:
| CafeauaDeDimineata a răspuns:

Salut, am 16 ani si sunt intr-o situatie asemanatoare tie, vorbesc engleza aproape la perfectie si pana acum 2 ani nu aveam nici o idea unde sa ma duc, anul trecut m-am hotarat sa devin politist dar nu avem nici o idee de drumul pe care trebuia sa il urmez pentru a deveni unul. Abia acum 1 luna am inceput sa ma documentez, pentru a deveni un politist poti sa fii un agent de politie sau un ofiter de politie, ofiterii se ocupa cu domeniul criminalisticii, iar ofiterii sunt persoane foarte calificate si cu multe cunostinte. Pana acum, recunosc, nu am citit nimic din clasa a-V-a, iar de cand am aflat ca Istoria, Engleza/Franceza sau alte limbi straine, si mai ales Romana sunt foarte importante ca sa intri la politie, am inceput sa citesc, am citit intr-o luna 4 carti (Hanul Ancutei, Moara cu noroc, Ciocoii vechi si noi si Ion), Codul Rutier si caut Codul Penal scris sub forma unei carti ( e mai lejer decat documente printate sau pe ecran ). La psiholog vin doar oameni cu probleme, nu nebuni, ci cu drame, mi se pare o meserie trista. Pe cand politia include foarte multe drepturi (asistenta medicala gratuita, daca ai vechimea necesara poti primi pana si suport in achizitionarea unuei masini personale sau pana si construirea unuei noi case in localitatea in care ai sectia la care lucrezi, daca sotia/sotul devine somer poate primi ajutor de somaj de pana la 50% din salariul politistului (deci daca ai 1500 ron sotia somera poate primi inca 750 ron ) pana la 9 luni.
Daca inveti foarte mult si te documentezi in permanenta poti deveni un politist de succes. Si sunt multe alte lucruri pe care as putea sa ti le spun dar raspunsul me e deja foarte lung, eu unul recomand sa te documentezi in orice informatie care ti se pare folositoare viitoarei cariere.

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!

Citind întrebarea ta, te pot sfătui să urmezi Facultatea de Litere, o secție bazată pe engleză, sau ceva în domeniul juridic (Facultatea de Drept/Academia de Poliție/Școala de subofițeri). Oricum, cred că mai ai timp suficient să te gândești. Cel mai important este să fii tu convins/ă că ai luat decizia potrivită.

Mult succes!

| StopQQ a răspuns (pentru Hydrangeaceae):

Si cu ce meserie m-as putea alege dupa facultatea de litere?

| StopQQ a răspuns (pentru CafeauaDeDimineata):

Stii ceva de probele sportive? e greu sa le iei? (la Academie)

| CafeauaDeDimineata a răspuns:

Din cate stiu eu intai se da proba medicala, adica sa vada daca te incadrezi in normele de a fi politist, daca esti sanatos, inalt (1, 65-baieti; 1, 60-fete), etc. Iar apoi se dau probele sportive care nu stiu exact cum sunt, dar includ alergt (viteza, rezistenta) si saritura in lungime. Uni spun ca sunt foarte grele insa cu totii avem o conditie fizica diferita, insa avand in vedere ca sunt multi candidati foarte multi vor fi in forma buna asa ca cel mai bine e sa te perfectionezi in permanenta din orice punct de vedere.

| Hydrangeaceae a răspuns (pentru StopQQ):

Poți deveni profesor, să predai engleză la o grădiniță particulară de exemplu, sau cadru didactic/universitar (dar ai nevoie și de masterat), traducător la un birou de notariat. Bănuiesc că mai sunt opțiuni pe lângă cele menționate de mine.